Forfattere:

- Regjeringen har sviktet ytringsfriheten

Flere kjente forfattere beskylder regjeringen for å ha sviktet ytringsfriheten i sitt forsvar av Norge i karikatur-saken.

Blant dem er Roy Jacobsen, som mener det må ha vært arbeidsulykke da statsministeren antydet at Magazinet-redaktør Vebjørn K. Selbekk skulle ha skyld i at den norske ambassaden i Syria ble satt i brann.

- Det er fortsatt sånn her i verden at den som begår en handling, selv har ansvaret for den. De som brenner ned en ambassade i Damaskus, har ansvaret, og ingen andre, sier Jacobsen til VG.

Han understreker at ytringsfriheten ikke er absolutt, men at begrensningene skal beskytte svake grupper. Verken kristendommen eller islam, som er verdensreligioner, kan sies å være svake grupper, mener han.

Anne B. Ragde reagerer også sterkt på at statsministeren kritiserer enkeltpersonen Vebjørn K. Selbekk.

- Det er hårreisende å gi denne redaktøren noe skyld for at ambassaden i Damaskus er satt i flammer. Dette er ikke vår nasjon verdig. Det er heller ikke vår nasjons statsminister verdig, mener den profilerte forfatteren. Hun mener Stoltenberg bør beklage sine egne uttalelser, i stedet for å beklage at tegningene er satt på trykk av en norsk avis.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal

Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd.

- Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet

Helge Solum Larsen betegner det han har gjort som moralsk forkastelig, men erkjenner ikke straffskyld for voldtekt.

To personer alvorlig skadd etter ulykke på riksvei 7

En mann og en ung kvinne er hardt skadd etter en kollisjon på riksvei 7 vest for Bromma i Hallingdalen onsdag kveld.

Nå er det influensa-utbrudd

Flere og flere smittes av influensa, og grensen for utbrudd er nå nådd for landet som helhet.

Lærer i Vesterålen dømt til fengsel etter vold mot elev

En 50 år gammel lærer er dømt til seks måneders fengsel etter at han kastet en 13 år gammel elev i bakken og slo ham.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet