PST-sjef:

30-40 terrorangrep er avverget i Europa

Mellom 30-40 terroraksjoner er avverget av sikkerhetspolitiet i ulike land i Europa etter 2001, mener sjefen i Politiets sikkerhetstjeneste(PST), Jørn Holme.

Og det er også det forebyggende arbeid mot terrorisme som er hovedmålet for PST.

- Når en terrorhandling er skjedd, er det for sent, sa Holme på en konferanse om samfunnssikkerhet i Exporama på Hellerudsletta utenfor Oslo onsdag.

Føre var
- Fengselsstraff er ikke noe probat middel for å avverge terrorhandlinger siden det nærmest står selvmordsbombere i kø for å utføre terroranslag, påpekte Holme på konferansen.

Det viktigste i kampen mot terror blir derfor å avverge mulige terroraksjoner før de blir satt i verk. Og den lovendringen som Stortinget har foretatt, setter også PST i stand til å drive med forebyggende etterforskning.

- Jeg er glad for at vi ha fått adgang til romavlytting. De nye metodene gir oss bedre muligheter til å skille mellom det som er farlig og det som er ufarlig, sier Holme.

Samarbeid
Sikkerhetssjefen understreker at samarbeidet mellom sikkerhetstjenestene i Europa er sentral i bekjempelsen av terrorfaren. Det er derfor viktig at man i Norge har metoder i dette arbeidet som er lik de metodene som brukes ellers i Europa, påpekte Holme på konferansen.

Dermed antydet han PST i Norge ikke har de samme fullmakter som sikkerhetstjenestene i andre europeiske land, uten at han ga uttrykk for ønske om videre fullmakter.

Det europeiske samarbeidet på sikkerhetsområdet førte til at den al Qaida-tilknyttede algerieren Rabah Idoughi i fjor ble utvist fra Norge. Idoughi ble tatt av norsk politi i 2001 og sendt til Nederland etter at han hadde vært på rømmen fra nederlandsk antiterrorpoliti.

Søkte asyl
Til Norge kom den algeriske dokumentforfalskeren og fleridentitetspersonen for å søke asyl, men han ble, ifølge Holme, dømt i Nederland blant annet for sin tilknytning til planer om anslag mot den amerikanske ambassaden i Paris. I Norge satt mannen sju måneder i varetekt før han ble utvist i påvente at norsk politi skulle bringe 100 prosent klarhet i dokumentforfalskerens identitet.

- Jeg er bekymret over at personer kan bruke Norge som skjulested mens de planlegge terroraksjoner andre steder i Europa. sa Holme på konferansen.

Han understreket imidlertid at trusselnivået mot Norge ikke er høyt og at den heller ikke er blitt høyere etter at fire personer er siktet for terroranslag mot den israelske ambassaden i Oslo.

Jihad i frammarsj?
Seniorforsker Brynjar Lia på Forsvarets forskningsinstitutt sier at til tross for de mange avvergede terroranslag i Europa, er det ikke mulig å slå fast om terrortrusselen fra islamske organisasjoner (jihadisme) stadig er på frammarsj.

- Det rekrutteres stadig nye folk til jihadistiske miljøer. Og det er mulig at den britiske sikkerhetstjenesten vil si at jihadisme er i vekst. Britisk sikkerhetstjeneste har i hvert fall økt sin bemanning betraktelig. En engelsk etterretningsanalytiker jeg nylig snakket med, sa det er blitt kuult å være jihadist i en del muslimske miljøer i Storbritannia. Og han mener at oppslutningen om jihadismen neppe vil gi seg før det er blitt ukuult, sier Lia til NTB.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Kvinne (77) overfalt og ranet i Oslo

En 77 år gammel kvinne er alvorlig skadd etter at hun ble overfalt på Korsvoll i Oslo mandag kveld. Ifølge politiet kan hun ha blitt utsatt for et seksuelt overgrep.

Vogntogsjåfør omkom i utforkjøring i Lærdal

En vogntogsjåfør omkom i en utforkjøring på E16 i Lærdal i Sogn og Fjordane mandag kveld.

Politiet har avhørt over 1.500 vitner i terrorsaken

Politiet har enorme mengder bevismateriale i terrorsaken, deriblant 60.000 timer videomateriale, 6.000 beslag og 1.500 vitneavhør.

Politiet har avhørt over 1.500 vitner i terrorsaken

Politiet har enorme mengder bevismateriale i terrorsaken, deriblant 60.000 timer videomateriale, 6.000 beslag og 1.500 vitneavhør.

Behring Breivik krevde å bli løslatt umiddelbart

Den siktede erkjenner ikke straffskyld for terrorhandlingene 22. juli, og foreslo at Forsvaret tildeler ham Krigskorset med tre sverd.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest