Frp størst, klart borgerlig flertall
Fremskrittspartiet er Norges største parti med en oppslutning på 30,8 prosent, viser en ny meningsmåling. Arbeiderpartiet går ned til 26,6 prosent og de borgerlige partiene får et klart flertall.
AV: NTB
På målingen som Norstat har utført for NRK, går Frp fram med 5,6 prosentpoeng fra forrige måned. Totalt sier 30,8 prosent at de støtter Siv Jensen & co.
- Dette er en hyggelig stemningsrapport. Det er fantastiske tall, men det viser bare en utvikling som har kommet over tid, sier partileder Siv Jensen til NRK.
Hun tror ikke det er debatten om bensin- og dieselprisene som har gitt hennes parti den store framgangen.
- Manglende handlekraft
- Jeg tror dette føyer seg inn i rekken av manglende handlekraft fra regjeringens side. Vi har sett dette i helsevesenet, i sykehotellsaken, vi har sett det på nær sagt alle områder, sier Jensen.
Og for Arbeiderpartiet går det nedover. Med en nedgang på 4,3 får statsminister Jens Stoltenbergs parti en oppslutning på 26,6 prosent.
For regjeringspartner SV går det litt bedre. De går fram med 0,2 prosentpoeng til en oppslutning på 6,9.
Høyre går litt ned og ender på 17 prosent. Målingen er et kraftig nederlag for den rødgrønne regjeringen, som ville fått bare 70 mandater om dette ble resultatet av et stortingsvalg.
Opposisjonen ville til sammenligning fått 99 mandater.
- Kommer til å snu
- Hvis dette blir valgresultatet så blir det jo et regjeringsskifte og en tydelig høyredominert regjering, sier Arbeiderpartiets partisekretær Martin Kolberg.
- Men slik kommer det ikke til å gå. Når vi komme i gang med våre dokumentasjoner på det vi har gjort og viser fram hva en høyreregjering vil si, så kommer dette til å snu, sier Kolberg.
Siv Jensen mener uansett det er på tide at den norske befolkningen venner seg til ordlyden statsminister Siv Jensen.
- Ja, det mener jeg absolutt, sier hun.
Tallenes tale: Frp 30,8 (+5,6), Ap 26,6 (-4,3), H 17 (-1,3), SV 6,9 (+0,2), KrF 6,3 (+0,1), Sp 5,9 (-0,6), V 4 (-1,3), Rødt 1,1 (+0,6).
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Innenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Stordalen og kona hoppet i høyet
- - Nå må Liverpool legge listen høyt
- Europeiske bekymringer på Wall Street
- - Gi bøndene et nytt tilbud
- Midlertidig barnehage i nedslitte lokaler
- Han er sikkerheten selv
- - Jeg gled, sier Andersen
- - Jeg gir meg ende over!
-
Jenta som lokka milliardær-
arving til buss-bygda - Ble gravid først etter slankeoperasjon
- Et eksotisk innslag i den internasjonale gaten
- Sandnes tok bortepoeng
- Berisha-salg kan være på gang
- Flest overvektige barn på landet
- Aaser lover India-evaluering i Telenor
- JPMorgan granskes av FBI
- Private skal gjøre kommunal jobb
- - Fantastisk for oss, sier LSK-Pedersen
- - Jeg tar avstand fra hans menneskesyn
- Var rasende etter tapet
Mest lest
- Trafikken stod i Stavanger
- Politiet vil ha spritstopp klokken 01.00
- - Jeg tar avstand fra hans menneskesyn
- Kostbar sentrumsperle kan bli solgt
- - Politiet slo løs på ham
- Munnhuggeri i spørretimen
- 400 russ «kriget» med mel, egg og salmiakk
- Alle bussene kan stå fra mandag
- - Politiet kan kreve at demonstrasjonen utsettes
- - Ap utnytter terrorangrepet
- Forsand fortsetter kampen for ferja
- ... kan bli perioder med opphold mot kvelden
- Drapssiktet fikk mer straff for ran av torpedo
- Flere får skatteoppgjør tidligere enn normalt
- Ny ordning for stell av døde
Kommentarer