Advokat Anne Kroken tror fortsatt at majoriteten av voldtekter blir begått av unge, norske menn mot unge, norske kvinner, men at mange av disse forbrytelsene aldri finner veien til statistikken.
AV: stein halvor jupskås
– Problemet er at mørketallene er så enorme når det gjelder voldtektssaker. Terskelen er mye høyere for å anmelde en bekjent som du har gått i klasse med siden barneskolen, enn for å anmelde en du aldri har sett før. Hadde vi hatt tall som omfattet alle begåtte voldtekter, tror jeg bildet hadde vært helt annerledes, sier Kroken, som har bred erfaring fra voldtektssaker i retten, både som forsvarer og bistandsadvokat.
Samtidig merker hun seg at tallene er atskillig mer nyansert enn de tallene om overfallsvoldtekter som Aftenbladet brakte i høst.
– Det er interessant å se spredningen i nasjoner de anmeldte kommer fra. Tidligere har man jo fått forståelse av at mange kommer fra utkantstrøk i muslimske land. Disse tallene viser at det langt fra er hele bildet, sier Kroken.
Hun er klar på at holdningskampanjer ikke er veien å gå.
– Det er naivt å bruke masse ressurser på det. Både utlendinger og nordmenn vet godt at det er galt å voldta. Det politiet må vise er at gjerningsmennene ikke slipper unna med det. Slik kriminalitet skal etterforskes og de skyldige skal straffes. Enkelt og greit, sier Kroken.
Hun gir politimester Gudmundsen rett i at politiet har skjerpet seg.
– Jeg har registrert at det arbeides med større intensitet og at sedelighetsforbrytelser har fått høyere prioritet. Dette er også helt nødvendig. Uten nøyaktig og umiddelbar etterforskning slipper gjerningsmennene unna. Det er det vi for all del må unngå, sier Anne Kroken.
Kommentarer