Lederen i Sandnes Sentrum AS og regionsjefen i Amfikjeden er samstemte etter å ha fått en presentasjon av det «danske» Ruten- prosjektet: Dette er fleksibelt, spennende og må vurderes seriøst.
AV: knut gjerseth olsen
Geir Petter Solstad er regionsjef i Amfi-kjeden, en av Rutens nærmeste naboer. Han ber alle aktører ta Ruten-ideen fra det danske arkitektkontoret Jaja og billedkunstner Nils-Thomas Økland på alvor.
Aftenbladet presenterte prosjektet i forrige uke. Det legger opp til underjordisk parkering og en kombinasjon av parklandskap og festplass oppå Ruten.
– Jeg syns ønsket er riktig og viktig. Her har de også klart å gjøre Ruten egnet til alt fra store arrangement til små intimscener, fastslår Solstad.
Tre funksjoner
Han sier han har tre ønsker for Ruten: At parkeringen går under bakken, at det blir byens grønne lunge og at det blir byens festplass.
– Denne ideen fanger opp alt dette?
– Ja, og det gjør dette svært interessant. Ruten brukes enkelte ganger til festplass nå, men den framstår som grå og trist.
Fleksibelt
Også Arne Idland, leder i Sandnes Sentrum AS, er positiv. – Jeg er imponert over arbeidet, sier Idland, som påpeker at styret i Sentrum ikke har sett planene ennå.
– Det er mulig vi må diskutere omfanget på parkeringsanlegget. Kanskje trengs flere plasser enn skissen legger opp til, men det hindrer meg ikke fra å tenke at dette er et spennende prosjekt som jeg vil ta videre til styret.
Idland mener fleksibiliteten er en av styrkene ved skissen.
– Her kan Ruten brukes til Blink og andre store festivaler, men også til intime konserter og arrangement. Og skissen viser en Ruten som vil fungere også på hverdager, sier han.
Fullt mulig
Geir Petter Solstad sier det avgjørende blir å se på realismen i prosjektet.
– Dette ser fint ut på tegneblokka, men jeg vil ta forbehold. Vi vet ikke om det er kommersielt mulig å få dette til, og om det er teknisk mulig, sier han
Kommunaldirektør for kultur- og byutvikling, Gunnar Byrkjedal, har også fått en gjennomgang av prosjektet. Han mener det i aller høyeste grad er realistisk og gjennomførbart.
– Det tror jeg absolutt, og nå må vi ikke diskutere mulige problemer. Dette er et utrolig spennende prosjekt. Jeg er mektig imponert. De har gjort gode analyser og ideene er veldig gode, sier han.
– Kjør på!
Byrkjedal liker også fleksibiliteten.
– Her er veldig gode kombiløsninger som gjør plassen anvendelig samtidig som den fanger opp ønsket om parkering og grøntområde, sier han.
Kommunaldirektøren vil sette i gang prosessen med å utvikle prosjektet videre.
– Vi har regler for offentlige anskaffelser, og det er mulig vi må gjennom en arkitektkonkurranse. Dette blir et forslag. Men vi liker dette forslaget veldig godt, sier Byrkedal.
To arkitekter og en billedkunstner har på eget initiativ laget en plan for hvordan Ruten kan bli grønn.
Kommentarer