FOTO: Jon Ingemundsen
Samfunnsforsker Frank Aarebrot mener at Venstre har gjort alt rett i håndteringen av saken mot Helge Solum Larsen.
AV: charlotte steine, hanne tenfjord skodje, atle andersen
- Venstre har taklet hele saken veldig bra og har gjort alt riktig. Det er fristende å kalle håndteringen forbilledlig, sier Aarebrot til Aftenbladet.no.
Han mener Venstre har vist at partiets rutiner i slike saker er gode.
- Venninnene som fant 17-åringen gjorde alt riktig da de fant henne i korridoren og kontaktet den lokale partilederen. De sørget for at hun ikke dusjet og tok seg av henne på en god måte. Den lokale partilederen handlet i samsvar med det man skal gjøre etterpå, sier Aarebrot.
Ifølge Aarebrot har partiet taklet saken riktig lokalt og nasjonalt.
- Medlemmene gjorde alt riktig i starten og etterpå har toppledelsen hatt en god håndtering av saken. Partiet har gitt jenta støtte og skaffet henne bistandsadvokat. Det viser at partikulturen i Venstre er god. Jeg kan ikke se noen annen måte for partiet å opptre på i en slik sak.
En rekke stortingspolitikere er fulle av lovord for måten partileder Trine Skei Grande har taklet voldtektsanmeldelsen i partiet.
Voldtektsanmeldelsen mot Venstre-nestleder Helge Solum Larsen var et hett tema i korridorene på Stortinget onsdag.
- Måten hun har taklet denne saken på er veldig flott. Det er tydelig at de involverte har hjulpet jenta helt fra de møtte henne, samtidig som partiet har unngått å gå inn i politiets rolle. Jeg legger også merke til at mange tar til orde for å beskytte de nærmeste som også er rammet av det som er skjedd, sier nestleder Dagrun Eriksen i KrF til Aftenbladet.
Partileder Liv Signe Navarsete i Senterpartiet stemmer i.
- Jeg kjenner ikke detaljene, men så langt jeg har hørt i mediene i dag, synes jeg det virker tillitsvekkende, sier Navarsete.
Skei Grande sa tydelig at det som hadde skjedd var fryktelig trist, og at uansett omstendighetene var dette noe som aldri skal skje. Hun påpekte også at det nå var politiets rolle å finne ut hva som faktisk har skjedd. Omsorgen for den involverte jenta har vært svært viktig for partilederen.
Frp-leder Siv Jensen måtte tåle krass kritikk for måten hun håndterte sex-skandalen rundt Trond Birkedal i fjor. Jensen var ordknapp og kritiserte deretter pressen for måten den dekket saken på.
Frps nestleder Per Arne Olsen sier han ikke vil kommentere overgrepssaken i Venstre.
- Jeg vil ikke kommentere det som har skjedd i Venstre, men jeg har på Facebook oppfordret dem som stemte Venstre i går til å stemme Venstre også i dag, sier Olsen.
- Har dere i Frp noe å lære av Venstre?
- Vi har alltid noe å lære, og vi har også lært av det vi har vært gjennom, sier Olsen.
Stortingspolitiker Jette F. Christensen i Ap mener Skei Grandes håndtering er et eksempel til etterfølgelse.
- Hun vil bli husket for at hun med en gang sa at det hadde vært et tillitsbrudd. Dermed la hun ikke bevisbyrden over på offeret.
Partileder Liv Signe Navarsete (Sp). FOTO: Scanpix
Nestleder i Krf, Dagrun Eriksen.
Stortingspolitiker Jette F. Christensen i Ap. FOTO: Hanne Tenfjord Skodje