• De strålte over de gode tallene for Aftenbladet. Nyhetsredaktør Carl Gunnar Gundersen, fra venstre, nyhetssjef nett Elin Stueland og sjefredaktør Tom Hetland.

    FOTO: Pål Christensen

Aftenbladet er best likt

Aftenbladets lesere mener avisen er det beste massemediet i Norge. Alle de største mediene i landet er med i kanalvalgsundersøkelsen til TNS Gallup, hvor Aftenbladets papiravis og nettavis topper listen.

Sjefredaktør Tom Hetland i Stavanger Aftenblad er gledelig overrasket. Selv om avisen pleier ligge høyt i denne undersøkelsen, har resultatet aldri være så klart som denne gangen.

LES AFTENBLADBLOGG:

Dette er sjette gangen analysebyrået TNS Gallup i Oslo spør brukerne av de største massemediene her i landet om hva de mener. I årets kanalvalgundersøkelse er nettavisene med på lik linje med papiraviser og kringkasting for første gang.

Aftenbladet topper

4000 intervju er foretatt over hele landet, og papiravisen Stavanger Aftenblad er det massemediet som har de mest fornøyde leserne.

NRK1 er plassert på andreplass, TV2 nummer tre, så følger Bergens Tidende, Adresseavisen, Aftenposten morgen og VG som nummer sju.

Beste nettavis

Aftenbladet.no scorer best sammenliknet med andre nettaviser i landet. VG Nett er nummer to, så følger bt.no og aftenposten.no.

Tom Hetland sier det er ekstra gledelig at også de som leser aftenbladet.no er så fornøyde med produktet. Og han har også merket seg at nettavisen utmerker seg med samme høye troverdighet som papiravisen.

Avkoblende - ja

– Dette forsterker vel bare bildet av mediehuset Aftenbladet som troverdig, men kjedelig?

– Vi ligger godt over VG Nett på spørsmålet om det er avkobling å lese Aftenbladet på nett. Og vi får samme uttelling som VG på spørsmålet om å fortelle om menneskenes sorger eller gleder i nettutgaven, opplyser Hetland.

I avisen får Aftenbladet best uttelling av alle når det gjelder å skrive om mennesker. Dette er sjefredaktøren glad over, fordi hverdagen er viktig for avisen.

Konkurrer om tiden

– Hvem er Aftenbladets konkurrenter?

– De mindre lokalavisene i vårt distrikt er oppegående konkurrenter på nyheter. Når det gjelder nettet konkurrerer vi først og fremst med VG Nett, Dagbladet og NRK1, sier Hetland, som legger til at også nye sosiale medier som Facebook og Twitter er en del av folks hverdag, og dermed en konkurrent når det gjelder bruk av tid.

Dette er en av mediehusets utfordringer i framtiden. Aftenbladet er nå i gang med å drøfte bedriftens plass i forhold til de sosiale mediene.

Tøffe tider

Resultatene av undersøkelsen ble møtt med spontan glede da de ble gjort kjent for de ansatte fredag. Hetland påpeker at medarbeiderne har vært gjennom en tøff tid, og at resultatet av undersøkelsen er en stor oppmuntring.

Den viser også at leserne har store forventninger til Aftenbladet, både avisen og nettet.

SJEKK TALLENE UNDER:

PAPIR:

TALLENE FOR NETT:

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

Kommuneansatte oppførte seg uakseptabelt på fly

Turfølget var på arbeidsreise i regi av Stavanger kommune, og vakte reaksjoner blant andre passasjerer, som sier gruppen viste mangel på folkeskikk.

Flaggermus kan bli sprengt av vindturbiner

Norsk Zoologisk Forening har for første gang fått gjennomslag for undersøkelser av flaggermus der vindkraftverk er planlagt.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest