FOTO: Anders Minge
Tillitsvalgte i barnevernet ber myndighetene stoppe «galskapen» med barn på anbud. Og det er ikke den eneste bekymringen.
AV: ine mæland goa
– En dag på jobb i institusjonen krever all vår energi og oppmerksomhet. Vi har ungdom med komplisert problematikk og det kan være utagering og trusler. Vi skal være der for ungdom som har opplevd tap og avvisning. Når vi i tillegg må lure på hvordan institusjonen skal drives og hvor lenge, er det fortvilende, sier tillitsvalgt Monica Ramse ved Dreieskjevå.
Institusjonen har ikke fått fornyet kontrakt med myndighetene, og går en usikker framtid i møte.
Situasjonen for barna som bor der i dag, er ikke avklart.
Ifølge sju tillitsvalgte i Fellesorganisasjonen (FO), som organiserer barnevernsansatte, er Dreieskjevå bare ett av eksemplene på et barnevern i krise. Nå sier de fra.
LES OGSÅ: Ansatte tror ikke på løsning på akuttkrisen mandag
Vil ha vurdering
– Ungene får ikke den hjelpen de etter Barnevernloven har krav på. De som skal ta vare på dem er forstyrret av en uforutsigbar og forvirrende organisasjon, og får ikke konsentrert seg om primæroppgaven, sier Fartein Haga, tillitsvalgt for fagteam Stavanger og Jæren i Bufetat.
– Vi vil ha en helhetlig vurdering av barnevernet, og ber sentrale politikere ta styring. Barn som er under offentlig omsorg skal ikke være en handelsvare gjennom anbud. Det nærmer seg omsorgssvikt, sier Kari Østerhus, leder av FO Rogaland.
De tillitsvalgte har nylig skrevet et bekymringsbrev til barne- og likestillingsministeren og sentrale politikere.
– Utfordringene i arbeidet med barn og unge i vansker øker. Men budsjetter, bemanning og fagkompetanse minskes. Mange opplever at nye ting blir «tredd ned over hodet» på dem. Sammen med stadige anbudsrunder og økonomistyring ned til et minimum gjør dette noe med arbeidsmiljøet på institusjonene. Folk blir usikre, slitne og utbrent. Mange velger andre arbeidssteder når det blir for tøft, sier Elin Lindberg Kjeldsen, tillitsvalgt ved Josephines stiftelses barnehjem i Stavanger.
– Tidligere var det kjekt å arbeide på institusjon, nå er det ikke lett å holde på optimismen, legger hun til.
Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet avviser kritikken fra de tillitsvalgte - se egen sak.
Bekymringslisten til de tillitsvalgte er lang:
1. Barn på anbud
Staten har ansvar for statlige barnevernsinstitusjoner. I tillegg kjøper staten plasser hos private, enten ideelle eller kommersielle.
Ideelle aktører har en egen anbudsrunde. Den resulterte i desember i at Kirkens bymisjons Dreieskjevå i Sandnes ikke fikk ny kontrakt med staten.
– Det er dypt tragisk at en god institusjon som Dreieskjevå må legges ned. Staten har ikke lokale institusjoner til ungdom med store atferdsproblemer, altså får de ikke noe tilbud lokalt, sier Fartein Haga, tillitsvalgt for fagteam Stavanger og Jæren i Bufetat.
Monica Ramse, FO-tillitsvalgt i Dreieskjevå, forteller om en urolig situasjon. Ungdommene vet ikke hvor lenge de får bli, og det gjør det vanskelig for ansatte å få til et godt samarbeid med dem.
De tillitsvalgte ber om mer forutsigbare ordninger enn anbud, som varer i lengre perioder.
Økonomisk mener de det er penger å spare på det.
– Anbudsordningen betyr at alle kostnader må beregnes på forhånd. Det blir dyrere for staten enn å betale for faktiske utgifter, sier Monica Ramse fra Dreieskjevå.
Også Fellesorganisasjonen sentralt er bekymret for anbudsordningen. Les forbundsleder Randi Reeses innlegg her.
2. Mangel på fosterhjem
Barnevernets overordnede strategi er at flere barn og unge skal i fosterhjem i stedet for institusjon. Det er også noe av grunnen til at færre institusjoner overlever. Men det nytter ikke å legge ned og avslutte avtaler med institusjoner før fosterhjemmene er på plass, mener tillitsvalgte.
– Vi har mange fosterhjem, men det er umulig å finne hjem til alle, sier Nina Knudsen, tillitsvalgt og fagkonsulent i fosterhjemstjenesten i Bufetat.
Færre institusjonsplasser betyr også at barn og unge blir boende lenge på akuttinstitusjoner. De tillitsvalgte kjenner til at flere barn har bodd på akuttinstitusjon i over ett år.
– Barn og unge med komplisert problematikk trenger institusjoner, sier Kari Østerhus.
Elin Lindberg Kjeldsen, tillitsvalgt ved Josephines stiftelses barnehjem, mener institusjonsbarnevernet smuldrer opp.
– Tidligere kunne vi si til ungdommene våre at de kunne bo hos oss så lenge de trengte. Anbud og tanken om at barn skal bo mindre på institusjon gjør at vi må si «kanskje et år, kanskje mer» til barn og unge som virkelig trenger stabilitet.
3. Økonomi bestemmer
Barnevernet skal spare penger, og ansatte føler at økonomiske hensyn veier tyngre enn hensynet til barna. Billigste plass kan velges foran beste plass.
– Jeg vet at økonomi nå blir prioritert først. Ungene blir til slutt en handelsvare, sier Fartein Haga, som jobber med å velge hvilken institusjon barn og unge skal plasseres i.
4. Langt til ledelsen og byråkrati
De tillitsvalgte mener Bufetats organisering gir lang vei til ledelsen. Det er vanskelig å vite hvem en skal henvende seg til.
– Da fylkeskommunen var ansvarlig for barnevernet, kunne vi stikke opp på kontoret der om det var noe. Etter at staten ble ansvarlig i 2004 har avstanden til oss ute i institusjonene økt. Vi opplever at det har blitt flere beslutningsnivåer og at systemet dermed blir tunggrodd, sier Olav Sævareid, koordinerende tillitsvalgt for Stavanger akuttsenter.
Samtidig mener de tillitsvalgte at ledelsen i Bufetat har vokst seg for stor. Et statlig barnevern skulle gi mer likhet i tjenestene over hele landet, og det krever mange som passer på.
Ledere er dyrere enn miljøterapeuter, og de tillitsvalgte lurer på om barna egentlig har tjent på dette.
FOTO: Pål Christensen
5. Turnus-tumulter
Ved flere statlige institusjoner her lokalt har ansatte gått i døgnturnus. I utgangspunktet er denne ulovlig, og Bufetat har bestemt at kortere vakter skal innføres.
– Døgnvakter er det beste for barna, da får de færre å forholde seg til. De fleste var fornøyde med den gamle turnusen. Vi får en ny uten at ansattes ønsker blir tatt til følge, sier tillitsvalgt Olav Sævareid ved Stavanger akuttsenter.
Mer om uro i barnevernet kan du lese i artiklene under.
Fredag kommer barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt til Stavanger for å diskutere barnevernskrisen med lokale ordførere.
Aftenbladet har siden før jul skrevet om krisen i barnevernet i Rogaland. Barn som akutt må tas ut av hjemmet, har et svært begrenset tilbud i Rogaland. Barn blir sendt ut av fylket for å få et tilbud. Barnevernsbarn med store atferdsproblemer kombinert med rus/kriminalitet mister langtidstilbudet sitt i fylket. Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet vil ikke gi Dreieskjevå i Sandnes ny kontrakt.
Kommentarer