Havabbor er ikke så eksotisk som Aftenbladet først ville ha det til.
AV: hans e. h. jacobsen
I følge Villmarksliv er fiskeslaget i ferd med å utkonkurrere torsken i deler av Oslofjorden.
Men vi trenger ikke dra så langt for å få skikkelig napp. Flekkefjord har i en årrekke vært kjent som «havbassistenes» paradis.
Det var her, på en langgrunn strand vi ikke skal røpe navnet på, Øystein Davidsen bosatt i Egersund satte den offisielle norgesrekorden for havabbor på 6,09 kilo i 2005.
LES OGSÅ: Er dette en smak av sol og sommer?
Rekordfisken var 89 cm lang og ble tatt på stang med makrellagn. Et par år senere fikk en tysk fisketurist et nesten like flott havabbor på dorg. Den veide 5,5 kilo, i følge Fiskesiden.no.
I fjor sommer ble det arrangert konkurransefiske etter havabbor i en kil på Tromøya. Resultatet ble seks havabbor.
Runar Kabbe er kanskje Norges fremste havabborfiskere. Han har også laget en film om fluefiske etter denne kampvillige fisken.
Biologisk Institutt ved Universitetet i Oslo, i samarbeid med blant annet Norsk Institutt for Vannforskning (NIVA), har gående et større havabborprosjekt med blant annet peiling av radiomerkede fisk.
Havabbor er forholdsvis vanlig i den engelske kanal. Forskere mener å vite at økt utbredelse langs norskekysten skyldes beite- og kanskje også gytevandringer.
Men vinterfangster, som den fra Gandsfjorden, kan tyde på at havabboren også er blitt stasjonær i norske fjorder.
Kommentarer