• FOTO: Jonas Haarr Friestad

Sjefskifte:

Fortsatt militær virksomhet på Jåttå

Den militære aktiviteten skal fortsette i fjellanlegget på Jåttå selv om Fellesoperativt hovedkvarter nedlegges 1. august i år.

- Aktiviteten i det nye Forsvarets operative hovedkvarter på Reitan i Bodø skal i over ett år framover deles mellom Bodø og Stavanger. Virksomheten på Jåttå blir neppe stengt før utpå høsten 2010, kanskje vil overføringen pågå enda noe lenger fram i tid, sier den nye sjefen for FOHK, generalløytnant Harald Sunde, til Aftenbladet.

Generalløytnant Sunde overtok i går kommandoen på Jåttå etter viseadmiral Jan Reksten. Den 60 år gamle admiralen forlater forsvaret etter nesten 40 års tjeneste og går over i pensjonistenes rekker.

Den nye sjefen er foreløpig utnevnt som øverstkommanderende for det nåværende operative hovedkvarteret med tilhold i Stavanger inntil den offisielle nedleggelsen av kommandoen om et halvt år. En ny sjef-stilling i Bodø krever en ny utnevnelse i statsråd. Denne har regjeringen ikke foretatt per i dag.

Sju år

Fellesoperativt hovedkvarter ble opprettet i Stavanger i 2002. Hovedkvarteret kostet den gang 350 millioner kroner å modernisere og gjøres i stand for oppgaven. I følge langtidsmeldingen for forsvaret blir prislappen minst 460 millioner for å klargjøre den nye operative kommandoen i Bodø.

Flytteplanene ble møtt med motstand blant store deler av den nær 300 personer store staben på Jåttå. Stortinget vedtok likevel flyttingen i fjor sommer.

Viseadmiral Reksten viste til det politiske vedtaket da han overlot kommandoen til sin etterkommer i går. Han ba de ansatte gjøre det beste ut av situasjonen og sørge for at slagkraften til hovedkvarteret ble tatt vare på også i tiden framover.

To oppdrag

Generalløytnant Harald Sunde skal fram til nedleggelsen om et halvt år både være øverste operative sjef for forsvaret i Norge samt planlegge og gjennomføre omstillingen av kommandoen. Han understreket at han går til arbeidet med stor respekt.

Sjefskiftet ble ledet av forsvarssjef, general Sverre Diesen. Han takket Jan Reksten for innsatsen for forsvaret gjennom fire tiår. Generalløytnant Sunde ble ønsket lykke til med det store omstillingsarbeidet.

Harald Sunde har blant annet bakgrunn som sjef for Hærens spesialstyrker. Han er den første offiser fra disse avdelingene som har nådd så høyt på rangstigen innen det norske forsvaret.

Generaløytnant Sunde kommer ikke til å bosette seg i Stavanger det halve året han skal lede Jåttå-kommandoen. Han kommer i denne tiden til å pendle til og fra hjemmet på Jessheim i Akershus.

Nato

Fellesoperativt hovedkvarter har siden 2003 vært samlokalisert med Natos Joint Warfare Centre. Selv om fjellanlegget i Jåttånuten lukkes for godt om halvannet til to år vil forsvarsalliansens trening-og omstillingssenter bli værende på Jåttå.

Nato bygger for tiden nybygg for sine aktiviter i Stavanger for over 600 millioner kroner. De svære treningslokalitetene skal være ferdig neste år.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest