• Kona Naime og barna Cemcit, Rojini og Azat må forberede seg på en framtid i Norge uten pappa Kamuran.

    FOTO: Tommy Ellingsen

Kaplan overnattet i fengsel i Istanbul

Kurdiske Kamuran Kaplan måtte overnatte i fengsel i Istanbul etter at han ble tvangssendt fra Stavanger natt til lørdag.

-Jeg snakket med Kamuran i går, og han erveldig trist og syk, sier Naime Kaplan til Aftenbladet. Kona til den tvangsreturnerte kurderen forteller at mannen overnattet i fengsel i Istanbul natt til søndag, men ble sluppet fri om morgenen. Nå har han kommet seg til den tyrkiske byen Izmir hvor broren bor.

- Han tør ikke dra til moren som bor i en kurdisk by hvor det er farlig for ham å dra. Han kommer nok til å bo hos broren inntil videre, sier Naime, som kun hadde en kort samtale med mannen ettersom han ifølge Naime var for sliten til å fortelle inngående om hva som hadde skjedd.

Kaplan-saken har gått sin gang i rettssystemet og i mediene. Kamuran hadde ikke lov til å arbeide, betale skatt og forsørge sin familie, slik han har gjort siden 2001. Ifølge ham selv har han i denne perioden betalt 2.000.000 i skatter og avgifter til skattevesenet.

– Forfulgt

Kona og barna har fått oppholdstillatelse på humanitært grunnlag, men ikke familiefaren. I november bestemte Høyesterett at Kamuran skulle utvises til Tyrkia, hvor han sier han er forfulgt av myndighetene på grunn av sitt politiske engasjement for den kurdiske befolkningen.

Ifølge Høyesterett har heller ikke Kamuran de neste fem årene lov til å komme til Norge, men kona og barna, som er norske statsborgere, har lov til å besøke faren i Tyrkia.

- Det er veldig trist, sa eldstesønnen Azad da Aftenbladet var hos familien lørdag morgen, noen få timer etter at politiet klokken 04.00 hentet faren.

- Ikke råd til å besøke ham

- Vi ikke råd til å dra til Tyrkia for å besøke ham. Nå må vi forberede oss på ikke å se Kamuran på lang tid, sier Naime.

- Vurderer dere også å flytte til Tyrkia?

- Det vil jeg ikke utsette barna for. Det er fortsatt krig i Tyrkia mellom kurdere og tyrkere, sier Naime, som på sett og vis har vært forberedt på at dette kom til å skje etter dommen i Høyesterett.

- Jeg var likevel ikke forberedt på at det skulle skje på denne dramatiske måten, sier hun.

Familiens advokat Bent Endresen har klaget saken inn for Menneskerettighetsdomstolen (EMD) i Strasbourg – hvor Norge tapte en liknende sak i slutten av juni i år mot en tobarnsmor som kom til Norge fra Den dominikanske republikk. EMD kom fram til at kvinnen skulle få bli i Norge av hensyn til barna. Det er den Europeiske menneskerettighetskonvensjonens (EMK) artikkel 8 som verner om retten til familieliv.

-Nå håper vi at dommen i Strasbourg kan få konsekvenser også for Kamuran, sier kona Naime.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest