En nærbøbu tidlig i 20-årene er siktet for å ha tent på de fire brannene på Nærbø natt til lørdag. Han er kjent av politiet for tidligere kriminelle forhold.
AV: ole sivertsen
– Etter avhør lørdag ble han løslatt, men siktelsen står ved lag. For øvrig er det ingen andre mistenkte i saken, understreker politiadvokat Ann-Bjørg Ingebrigtsen i Rogaland politidistrikt overfor Aftenbladet.
– Han la seg frivillig inn på Psykiatrisk klinikk ved Stavanger Universitetssjukehus søndag. Dermed har politiet kontroll på ham. Vi følger dette veldig tett, men han blir ikke på nåværende tidspunkt begjært varetektsfengslet. Han vil bli avhørt etter hvert, legger hun til.
Ved frivillig innleggelse kan han også selv skrive seg ut fra sykehuset. Siktede har for øvrig ikke fått oppnevnt noen forsvarer.
LES MER: Ny Nærbø-brann
LES MER: Flere branntilløp på Nærbø
Behandlet for røykskader
Både politiadvokaten og lensmann Oddvar Tengesdal i Hå opplyser til Aftenbladet at siktede ikke erkjenner å ha stått bak ildpåsettelsene.
– Tvert imot har han forklart at han var med og slokket den ene brannen. Han pusta inn røyk og fikk behandling for røykskader i ambulansen, sier Ingebrigtsen.
Siktede ble observert av et vitne på den ene brannstedet ved 03-tiden natt til lørdag. Dette vitnet anser politiet som troverdig.
Lensmann Tengesdal sier at alle fire brannene med stor sannsynlighet er påsatte. Hva angår den femte brannen, et annet sted i bygda, kan ikke politiet se noen umiddelbar sammenheng med de andre.
– Han er ikke siktet for dette tilfellet, men så tidlig i etterforskningen kan vi ikke utelukke noe. Tengesdal viser til at den taktiske og tekniske etterforskningen pågår for fullt.
LES MER: Politiet har en mistenkt
DNA-spor?
Politiet har forsøkt å sikre DNA-spor ved brannstedene.
– Men det tar tid å få analysert prøvene hos Kripos. Denne saken krever for øvrig mye etterforskning framover, sier politiadvokat Ann-Bjørg Ingebrigtsen.
Politiet ønsker ikke å gå i detaljer om hvilke kriminelle forhold den siktede tidligere har vært involvert i. Men ifølge Tengesdal dreier det seg ikke om ildpåsettelser
Natt til lørdag ble fire hus i Parkvegen på Nærbø forsøkt påtent ved hjelp av bosspann. Også natt til søndag var det branntilløp ved et hus på Høyland utenfor Nærbø, like ved et bedehus.
FOTO: Thomas Fosse