• Vindmølla på Undheim rager 80 meter over bakken og er 93 meter i diameter. Den er en lillebror i forhold de største.

    FOTO: Pål Christensen

Nei til vindmølle-brems

Turistforeningene på Vestlandet fikk bekreftet det de fryktet under gårsdagens møte i departementet: Regjeringen har ikke tid til å bremse i vindkraftutbyggingen.

- Vi fikk takk for at vi var så tydelige. Jeg tror de var overrasket over at vi var så klare og at de ble litt overrumplet av vår argumentasjon, sier Kjell Helle Olsen, daglig leder i Stavanger Turistforening.

I går var han på møte i Olje- og energidepartementet sammen med representanter for de fire andre turistforeningene på Vestlandet. Disse har dannet en allianse som sammen kjemper mot industrialisering av kystlandskapet i landsdelen. De er ikke imot all utbygging, men etterlyser en totaloversikt over konsekvensene.

Les også

Dette bildet fra Hå viser helt tydelig hvor store vindmøllene er. Den største masta på Kvitsøy er 115 meter, og den ser vi tvers over Boknafjorden. Vindmøllene på Høg-Jæren er 140 meter, sier Kjell Helle Olsen i Stavanger Turistforening.

Frykter at vindmøller vil ødelegge for friluftsliv

73 prosent av vindmøllene som skal komme eller har kommet i Rogaland, er plassert i det som fylket selv har definert som nei-områder.

 

Misnøye med NVE

- Vi uttrykte vår misnøye med Norges Vassdrags- og Energidirektorat (NVE) sin rolle i vindkraftutbyggingen. Vi opplever at de ikke gjør jobben sin godt nok når de gir konsesjoner. Vi sliter med å finne sammenheng mellom konsekvensutredninger og hvem som faktisk får konsesjon, sier Helle Olsen.

Han gir ett eksempel:

- I 55 prosent av de prosjektene som har fått konsesjon, viser konsekvensutredningen at vindmøllene vil få svært store eller store negative konsekvenser. Hva er det vitsen med utredninger, hvis de ikke blir tatt hensyn til, spør han.

Lydhøre

Turistforeningene uttrykte et klart ønske om at Direktoratet for naturforvaltning får en sterkere rolle i konsesjonsarbeidet. Og at farten i utbyggingen senkes.

- De var lydhøre. Men svarene vi fikk var som forventet: Det er ikke aktuelt å bremse eller stoppe opp. De har det travelt, og de bruker de internasjonale forpliktelsene vi har for klimaet i verden som argument, sier Helle Olsen.

Han tror ikke at gårsdagens møte vil føre til store forandringer.

- Ikke nå. Men vi har ikke tenkt å stoppe. Jeg føler vi har avdekket at det er grunnlag for å gjøre en bedre jobb; selve konsesjonsarbeidet har et forbedringspotensial.

For oss er dette starten på en prosess. Det handler om så store verdier at vi må si tydelig ifra. I dag oppdaget vi at vi har behov for å møte andre departementer også, og vi vil nok invitere oss selv til flere, sier Helle Olsen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest