Norge nekter biologisk familie rettshjelp

Advokat Arnhild Skretting kan ikke være til stede når en tyrkisk tingrett behandler saken til de to norsk-tyrkiske stavangerguttene på ni og elleve år fredag. Guttene er nektet fri rettshjelp.

ANTALYA: - Dette var ikke overraskende. Vi visste at norske myndigheter ville gjøre alt som var mulig for å hindre at vi får hjelp, sier en representant for guttenes biologiske familie.

Det er fylkesmannen i Rogaland som har besluttet at guttenes biologiske familie ikke skal få fri rettshjelp som kunne dekket utgiftene ved å ha familiens norske advokat, Arnhild Skretting, til stede under rettens behandling av barnevernssaken i den tyrkiske byen Manavgat.

Forrige mandag valgte tingretten i Manavgat å videreføre utreiseforbudet som guttene og deres norske fosterforeldre har fått fra Tyrkia.

Etter et ni timer langt rettsmøte avsa dommeren en kjennelse som innebar at han ikke tok hensyn til Stavanger kommunes krav - nemlig at saken måtte avvises av tyrkisk rett fordi den er rettsbehandlet i Norge, og fordi det finnes internasjonale avtaler som binder begge land til å respektere hverandres domstoler.

Kjennelsen var langt fra utfallet som Stavanger kommune og guttenes fosterforeldre håpet på.

Dommeren ble i løpet av rettsmøtet så overbevist om at barnevernet i Stavanger hadde begått en urett mot den tyrkisk-norske familien og deres sønner i Norge at han signaliserte at saken burde behandles i tyrkisk rett.

Fredag er det berammet et nytt rettsmøte. Innen den tid skal guttene være avhørt av dommeren med norsktalende tolk, de skal være undersøkt av en tyrkisk psykolog og de skal ha hatt samvær med sine biologiske foreldre, heter det i kjennelsen.

I 2002 besluttet barnevernet i Stavanger at en fosterfamilie skulle ta over omsorgen for to norsk-tyrkiske gutter. Barnevernet vurderte aldri guttenes øvrige storfamilie som aktuell fosterfamilie. Deler av denne storfamilien bor i Stavanger-området.

arvid.berentsen@ aftenbladet.no

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

I mai dro den norske fosterfamilien med de to guttene på ferie til Tyrkia. Ferien endte med at de har fått utreiseforbud fra landet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest