VIDEO: Reporter: Bernt Eirik Rød | Fotograf: Trond Aukrust
Taxien var bestilt, og turen var registrert. Likevel ventet politiet sju måneder med å avhøre taxisjåføren som var anmeldt for voldtekt. Politiet innrømmer å ha gjort feil.
AV: jone østebø
Torsdag i forrige uke ble en 34 år gammel mannlig taxisjåfør fra Stavanger Taxi siktet for voldtekt av en 32 år gammel kvinnelig passasjer 7.september i fjor.
I seneste laget, mener kvinnens bistandsadvokat Kristoffer Hovda.
Kvinnen ventet tre uker med å anmelde den påståtte voldtekten. Men hun regnet ikke med at politiet skulle bruke lang tid på å finne sjåføren som hadde hentet henne. Turen fra Hundvåg til Sola var nemlig bestilt via taxisentralen.
LES OGSÅ:
Politiet etterforsker fem taxivoldtekter (29.05.09)
(05.06.09)
Sjåførene erkjenner å ha kjørt de fornærmede kvinnene (08.06.09)
I loggen
Nestleder Arild Birkedal i Stavanger Taxi bekrefter at det er en smal sak å hente fram bil og sjåfør på telefonbestilte turer.
- Bestilte turer ligger i loggene våre, og de fikk politiet overlevert for lenge siden. Å finne ut hvilken sjåfør som ble sendt på bestilling, er den enkleste sak i verden, sier Birkedal.
Og politietterforskerne finner raskt navnet på taxisjåføren.
- Allerede åtte dager etter anmeldelsen, 9. oktober 2008, dukker navnet på den nå siktede sjåføren opp i etterforskningsdokumentene. Men så skjer det lite, mener Hovda.
18. desember sender advokaten av gårde et brev til politiet. Han ber om en skriftlig tilbakemelding på hvorfor saken tilsynelatende er lagt til side, og en begrunnelse på hvorfor «eventuelt mistenkte ennå ikke er blitt avhørt». Stavanger-politiet svarer aldri.
Nytt brev
14. april i år går et nytt brev til politiet fra bistandsadvokaten. Tonen er skjerpet.
Av hensyn til kvinnen og eventuell gjentakelsesfare krever advokaten svar på hvorfor ikke politiet har foretatt seg noe de siste fem månedene.
«Om det ikke er foretatt skritt for å avhøre gjerningsmannen, bes det om skriftlig begrunnelse for hvorfor dette ikke er gjort,» skriver advokat Hovda.
Politiet har ennå ikke svart.
- I tillegg har jeg ringt politiet flere ganger. Jeg har aldri fått noe skikkelig svar på hvorfor det ikke ble gjort noe på alle de månedene, sier Hovda.
Avhørt
23. april, samme dag som advokatens siste brev blir lagt i politiets saksmappe, blir den 34 år gamle taxisjåføren avhørt av politiet for første gang. Så blir han avhørt igjen fem dager senere. I begge avhørene får han status som mistenkt.
Så går det over en måned før politiet sikter sjåføren og fratar ham kjøreseddelen. Basert på de to forklaringene fra april, mener politiet nå at det foreligger skjellig grunn til mistanke. Da er det gått over åtte måneder siden voldtekten ble anmeldt.
- En ting er at det går nesten sju måneder fra anmeldelse til første avhør av den mistenkte. En annen ting er at etterforskningsdokumentene viser at politiet ikke har foretatt seg noe som helst mellom midten av november til midten av april, en periode på fem måneder, sier Hovda.
Kvinnen er ikke klar for å fortelle historien selv i avisen, men sier gjennom sin advokat at hun er glad for at politiets etterforskning blir omtalt.
Flere saker
En viktig grunn til at hun valgte å anmelde taxisjåføren for voldtekt, var hensynet til andre potensielle voldtektsofre. Fra hun anmeldte saken til politiet siktet sjåføren, mottok politiet fire nye voldtektsanmeldelser der taxisjåfører ble oppgitt som gjerningsmenn.
- Vi vet det jo ikke. Men nye overgrep kunne kanskje vært forhindret hvis politiet hadde gjort jobben sin, sier Hovda.
Advokaten tviler på at andre taxisjåfører ville tatt sjansen på å forgripe seg på kvinnelige passasjerer hvis de visste at politiet allerede etterforsket en anmeldt taxivoldtekt.
Gjort feil
Politiet erkjenner at det er gjort feil under etterforskningen av saken.
- Vi er enige i at det er kritikkverdig av politiet å bruke så lang tid på å etterforske denne saken. Det har skjedd en feil, og vi skal prøve å unngå å gjøre den samme feilen igjen, sier påtaleansvarlig jurist, politiadvokat Jørgen Berner Torstensen ved Stavanger politistasjon.
Berner Torstensen ønsker ikke å utdype hva feilen består i eller hva som er årsaken til den.
Påtaleleder Gøril Våland ved Stavanger politistasjon vil ikke kommentere saken.
Advokat Kristoffer Hovda mener at politiet kunne ha forebygget nye taxivoldtekter hvis anmeldelsen fra sist høst var blitt prioritert høyere av politiet. Kvinnen (21) som anmeldte en taxisjåfør for voldtekten 24.mai i år, ble sluppet av i nærheten av Hetlandskirken. FOTO: Jonas Haarr Friestad
Kommentarer