FOTO: Jon Ingemundsen
De klarte ikke å blåse Hordaland ned fra pallen i år heller, men Tasta Skolekorps er femte best i landet.
AV:
knut
gjerseth
olsen
ine
mæland
goa
Tertnes Skoles Musikkorps stakk av med den store gullmedaljen i skolekorps-NM i Brass i Bjergsted lørdag. Som vanlig var det dermed et Hordalands-korps som nådde til topps.
Det er første gang i historien Tertnes vinner konkurransen. De siste fem årene er det Manger Skulemusikklag, også fra Hordaland, som har vunnet. I år kom de på en sterk andreplass, bare ett poeng bak Tertnes.
Har vunnet mange ganger
Tasta var eneste Rogalandskorps som konkurrerte i førstedivisjon. Det gjorde de til gjengjeld for 30. år på rad. Eneste året de ikke konkurrerte i førstedivisjon var i 2003.
Sist Tasta vant var i 1998, men fra 1979 og framover hadde de fem strake seire.
Dirigent Morten Øvrebekk sier han hadde et ørlite håp om at Tasta skulle komme på pallen.
- Men vi hadde ikke forventet å vinne. Det er så høyt nivå. Vi deltok også med et relativ ungt korps i år.
Øvrebekk er likevel fornøyd.
- Korpset spilte veldig bra. I høst var det ingen som trodde at vi skulle komme så langt som dette.
Kommentarene fra dommerne blir verdifulle for dirigenten.
- Jeg ser hva de savner, vi kan legge mer vekt på det til neste gang.
Var spente
Aftenbladet møtte Tasta skolekorps rett etter at det hadde spilt og mens de håpefulle unge musikantene ventet på resultatene. Da gjengen fra Tasta kom ut etter å ha spilt, var pulsen kanskje fremdeles høy.
- Jeg er usikker. Jeg følte det gikk bra. Man blir selvfølgelig nervøs, men jeg syns vi klarte oss fint. Jeg spilte iallefall så bra som jeg kan, sa en sliten Pernille L. Hansen.
Hordaland dominerte
Som eneste Rogalands-korps i førstedivisjon ble Tasta møtt av stormende jubel. Det var tydelig at mange i salen hadde nettopp denne gjengen som favoritter.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
FOTO: Jon Ingemundsen
- Vi har egentlig aldri snakket om hvor høyt opp vi kan komme, sa hun.
Men i år måtte Tasta gi tapt for Hordaland. Alle de andre som konkurrerte i førstedivisjon var fra Hordaland.
Ungt Karmøy-korps nummer elleve
Stangaland Skulekorps fra Karmøy var også med i NM. De stilte opp i tredjedivisjon og hadde dagens kanskje yngste musikere, med en snittalder på ti år.
Men også i tredjedivisjon måtte Rogaland gi tapt for Hordaland. I denne puljen var det Hellen Skoles Musikkorps som vant. Bortsett fra Stangaland, var Grinde Skulemusikkorps eneste Rogalands-korps.
Kommentarer