• 43 mennesker er hittil meldt omkommet i mandagens jordskjelv på Filippinene.

    FOTO: Scanpix

Våknet av at huset ristet

Stavangermannen Jan-Egil Granfoss (50) ble vekket av at hele huset ristet under det kraftige jordskjelvet på Filippinene mandag.

- Klokken 11.50 lokal tid begynte hele huset å riste. Jeg lå i senga, hoppet ut og sprang ut, sier Jan-Egil Granfoss til Aftenbladet.no.

- Jeg har aldri opplevd jordskjelv før, så jeg begynte å skjelve litt sjøl. Det var kona som sa hva det var. Hun filippinsk, forklarer 50-åringen.

45 kilometer unna

Han har bare bodd i byen Cebu i en uke og venter på at flyttelasset skal komme fra Norge. Huset var derfor praktisk talt tomt for møbler og løse gjenstander. Cebu ligger bare rundt 45 kilometer fra jordskjelvets episenter på naboøya Negros.

Etterskjelv

Da ristingen i huset var over, forsvant strømmen. Etter en tid kom den tilbake.

- Vi har hatt to etterskjelv etterpå, sier Granfoss når Aftenbladet snakker med ham på telefonen klokken 22.30 lokal tid på Filippinene.

- I kveld er det stille, veldig stille, sier han.

43 meldt døde

Styrken på skjelvet ble målt til 6,8 på Richters skala. Filippinske myndigheter sendte ut tsunamivarsel, melder NTB. Ifølge det filippinske militæret var 43 personer mandag kveld bekreftet døde.

Minst 29 personer mistet livet i et jordskred som ble utløst av jordskjelvet i fjellbyen Guihulngan. Andre ble funnet døde i sammenraste bygninger, melder NTB.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest