FOTO: Pål Christensen
FjordNorge har vunnet kampen om å bli det nasjonale senteret for reiselivsekspertise. Ikke minst Rogaland vil tjene på det.
AV: margunn ueland
– Skal du få en kineser eller amerikaner til å komme hit, nytter det ikke å begynne å snakke om Stavanger og Bergen. I det store utlandet er Norge like lite kjendt som Aserbadjan. Da nytter det ikke å snakke om den minste krinkelkrok. Vi må bruke vårt sterkeste kort først, og det er fjordene våre. Når vi har fått napp, kan vi begynne å snakke om Lysefjorden, Stavanger osv. Det har vi på Vestlandet forstått. Derfor har vi samarbeidet siden 1993 i FjordNorge og klart å gjøre fjordene norsk reiselivs fremste internasjonale merkevare. Derfor har vi vunnet denne statusen. Nå får vi betalt for samarbeidet, sier en glad direktør i FjordNorge, Kristian B. Jørgensen til Aftenbladet.
Tematurisme
Hva skal så ekspertstatusen og de 130 millioner kronene som følger med brukes til? Hvor viktig er dette for Rogaland og Vestlandet?
Jørgensen svarer slik:
– Dette vil ha stor betydning for regionen. Vi skal bruke dette til å bygge oss opp som verdensledende på tematurisme. Framtidens kunder ønsker ikke bare en passiv opplevelse, de har større fokus på hva de kan gjøre. Folk har særønsker, særinteresser. Noen er opptatt av kunst og kultur, andre av vintersport eller sommersport osv.
Rogaland
– Rogaland er en av de tradisjonelt svakeste reiselivsfylkene, men kanskje det fylket med mest potensiale til å utvikle seg innen tematurisme. Fylket har både fjell, fjord, kyst, hav, by, - mange dimensjoner som vi ikke finner andre steder som gir mange anledninger i forhold til tematurismen. Ekspertsenteret vil bli et viktig lokomotiv i denne utviklingen, fortsetter direktør Jørgensen i FjordNorge.
– Det handler om ikke bare å lagge masse forskjellige tilfeldige produkter, men lage det vi vet kommer til å selge. Skal vi bli konkurransedyktige, må vi være sikre på at de produktene vi har, er noe kunden vil ha. Og vi må sikre at det vi sier til kundene de skal få, er det de får. Det er også en kjerne i det ønsker å gjøre, forklarer Jørgensen videre.
På nett
For å få flere turister hit, må vi også bli flinkere til å bruke nye media. Det er vi dårlige til i reiselivsnæringen, er Jørgesen sitt neste poeng.
– Mellom 60 og 70 prosent av reiselivsproduktene kommer til å bli bestilt og kjøpt via nettet. 90 prosent av alle som skal finne informasjon om hva de har lyst til å gjøre på feriereisene sine, bruker også nye media som kanal. Det betyr at vi er nødt til å være verdensledende til å bruke nye media skal vi bli verdensledende innen tematurisme, poengterer han.
Universitet
Stavanger og Rogaland er sentrale i FjordNorge. De fire destinasjonsselskapene Region Stavanger, Reisemål Ryfylke, Reisemål Sydvest og Reisemål Haugesund og Haugalandet er inne som partnere, i tillegg til Universitet i Stavanger og flere næringsaktører.
Truls Engstrøm som nylig ble ansatt som instituttleder på Norsk hotellhøgskole på Universitetet i Stavanger, har vært sentral i arbeidet med å få fram søknaden om ekspertsenterstatus.
– Det er viktig for oss å ha med forskningsmiljøene i arbeidet også framover. Blant annet for at de kan finne fram gode eksempler fra andre land og måle effektene av det vi holder på med, sier direktør Jørgensen i FjordNorge.
Rogalandsrepresentantene i styret til FjordNorge er Elisabeth Lærdal Skuland som er reiselivsdirektør i Stavangerregionen og Terje Fatland som er direktør for reginonalutvikling i Rogaland fylkeskommune.
Den ettertraktede statusen som ekspertsenter (Norwegian Centre of Expertise) er tildelt Fjord Norge som er en samleorganisasjon for reiselivet i de fire vestlandsfylkene.
Kommentarer