Skrot- installasjon forgyllet

I går ble Øivind Holms skrotinstallasjon i Kiellandparken fornyet med gull og sølv på grunn av tagging. Den blir stående ut august.

Ikke alle er like begeistret for Holms installasjon i byparken og har bedt parkavdelingen fjerne skrotet. Men byvekteren har med parkvesenet i bakhånd – sagt ja til at installasjonen kan stå ut måneden.

Ved kulturavdelingen i Stavanger kommune var man ikke klar over installasjonen som plutselig dukket opp i sommer.

Det er riktig at byvekteren kan gi tillatelse til arrangementer i byparken, men vi må se nærmere på mandatet. Vi reagerer på at vi ikke har fått uttale oss om saken. Installasjonen er satt opp altfor tett til Been, skulpturen av Marit Aanestad, påpeker Per Arne Alstad i kulturavdelingen. Han vil ikke si noe om hva han synes om selve installasjonen.

ProvoserendeReidar Lerang, fungerende parksjef, skjønner at enkelte mennesker reagerer men henviser til at installasjonen er ment å provosere. Det er inngått avtale med kunstneren om at han skal ordne opp dersom deler av installasjonen flyter utover. Byvekteren under parkavdelingen vurderer hvorvidt arrangement i parken er til skade eller ikke. De vurderer ikke kunstinnholdet i en installasjon. Lerang synes man kan være litt romslig i slike situasjoner som dette.

Øivind Holm, mannen bak installasjonen «Forbruk og kommunikasjon», ønsker ikke bare å provosere.

Ikke bare vakkertJeg har tenkt på dette lenge og laget en installasjon bestående av forbruksvarer med fine former. Jeg er inspirert av andre kunstnere som jobber med forbruksvarer på samme måte. Kunst skal ikke bare være vakkert. Jeg har fått mange positive reaksjoner på installasjonen- både fra eldre og yngre mennesker, sier Øivind Holm som i går forgyllet installasjonen med gull og sølv etter problemer med tagging.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Lokalt

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Sykehuset sjekket ikke Lise for voldtekt

Det er opprettet tilsynssak mot akuttmottaket ved SUS etter at de sendte hjem den 17 år gamle Lise. På sykehuset var de mest opptatt av å bli kvitt en brysom pasient. Samme ettermiddag forsøkte hun å ta livet sitt.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Eksponerer seg på nett, ønsker ikke å dusje felles

Flere vegrer seg for å dusje i fellesgarderober, samtidig viser ny svensk undersøkelse at mange unge eksponerer seg seksuelt på nett.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest