- Tasta sykehjem er uverdig for en 44-åring

Gunvor Hustoft besøker daglig sin 44 år gamle datter på Tasta sykehjem.

- Det er feil og uverdig at hun skal bo slik, sier hun.

Tungt: - Jeg besøker datteren min nesten daglig på Tasta sykehjem. Selv om hun får godt stell der, og føler seg trygg, blir det helt feil og uverdig at en 44 år gammel kvinne med Multippel sklerose skal bo sammen med svært gamle og skrøpelige eldre, sier Gunvor Hustoft.

Datteren, Lise Hustoft, er utdannet sykepleier og har selv jobbet på Tasta sykehjem. Seinere har hun vært ansatt ved Stavanger Universitetssjukehus. Hun syntes det var vanskelig å komme tilbake som pasient på sykehjemmet.

- Lises to barn, som nå er 20 og 22 år, har også syntes det har vært tungt å være på besøk med bare eldre og skrøpelige rundt moren, forteller Gunvor Hustoft.

Da Lise Hustoft fikk sykdommen, ble hun aktivt med i den lokale MS-gruppen for å legge forhold til rette for MS-pasienter. Nå er hun såpass hardt rammet av sykdommen at hun ikke kan bo i den omsorgsleiligheten hun hadde tidligere.

- Nå har hun bodd på Tasta sykehjem snart et år. Hennes største ønske har vært å kunne flytte ut og tilbake til omsorgsleiligheten, men da med døgnhjelp, noe kommunen ikke kunne tilby.

Nå bygger kommunen leiligheter på Boganes med døgnhjelp for seks yngre funksjonshemmede, og Lise skal dit. Hun ser fram til å flytte ut og komme i et yngre bomiljø. Innflytting skal etter planen skje i september, forteller Gunvor Hustoft.

Men hun mener kommunen burde bygget sentrumsnært slik at beboerne lettere kunne benyttet kultur- og andre sentrumstilbud.

- Det vi er glad for, er at Lise nå får en individuell plan for oppfølging, det gjelder hele hennes pleiesituasjon, og det er et juridisk dokument som kommunen forplikter seg på å følge, sier Gunvor Hustoft.Besøk: Gunvor Hustoft drar til Tasta sykehjem for å besøke datteren Lise Hustoft nesten hver dag. Hun ser fram til at leiligheten på Boganes snart skal stå klar.

marie.rein.bore@aftenbladet.no

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Lokalt

Døv i trafikken

Går du i trafikkerte områder med hodetelefoner? Da er sannsynligheten for å bli truffet av en bil tre ganger høyere.

- Hensynet til jenta viktigst fra første stund

Per A. Thorbjørnsen snakket ikke med Helge Solum Larsen før han ga sine råd til den unge jenta som har anmeldt Larsen for voldtekt. Her forteller Thorbjørnsen og Iselin Nybø hvordan de siste døgnene har vært.

Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid

- Vi har aldri hørt eller sett at Helge Solum Larsen har begått overgrep eller oppført seg seksuelt krenkende overfor unge jenter tidligere, sier sentrale venstrefolk.

Søvnløse og triste

Politikerkolleger i Stavanger opplever voldtektssiktelsen mot Helge Solum Larsen som trist og tragisk for alle involverte.

Aarebrot: - Venstre har gjort alt riktig

Samfunnsforsker Frank Aarebrot mener at Venstre har gjort alt rett i håndteringen av saken mot Helge Solum Larsen.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet