I mai bodde 12 funksjonshemmede rogalendinger i alderen 35 til 49 år på sykehjem her i fylket. En hadde vært der i fire år.
AV: marie rein bore
- Da min datter, som er 44 år gammel og har MS (Multippel sklerose), skulle ut av sykehuset i fjor, ble hun først plassert på et knøttlite rom på Vålandstunet sykehjem sammen med en 90- og en 80-åring. Vi ba om at noe måtte gjøres, og etter en uke fikk hun enerom på Tasta sykehjem, forteller Gunvor Hustoft i Stavanger.
Ut i løpet av året
På landsplan bodde det i vår rundt 130 funksjonshemmede personer under 50 år på sykehjem. Dette skjer til tross for at både Stortinget og ulike statsråder gjentatte ganger har sagt at personer under 50 år som bor på sykehjem mot sin vilje, skal få et annet tilbud.
Nå har kommunene fått kniven på strupen. Stortinget har satt som mål at i løpet av 2005 skal alle som ønsker det, flyttet ut til et annet opplegg.
- Det er helt uakseptabelt at det bor nesten like mange yngre funksjonshemmede på alders- og sykehjem i dag som det gjorde for ti år siden da debatten raste for fullt. Dette kunne vært løst for lenge siden. Mange av de unge som bor på sykehjem lever et nokså uverdig liv, sier Jarl Ovesen, assisterende generalsekretær i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO).
- Har sviktet
I dag skal representanter for funksjonshemmedes organisasjoner, Kommunenes Sentralforbund og Sosial- og helsedirektoratet ha et møte med helseminister Ansgar Gabrielsen om situasjonen.
- Jeg håper at det nå er laget planer og opplegg for utflytting. Mange kommuner har sviktet unge funksjonshemmede. Og det er ikke slik at rike kommuner har laget opplegg, mens fattige kommuner ikke har hatt råd til annet enn sykehjemmet. Mange fattige kommuner har klart å lage opplegg for utflytting. Det handler om prioritering, sier Ovesen.
Mange vil ikke ut
- Men ifølge tallene fra Rogaland er det 6 av de 12 som ikke ønsker utflytting?
- Det var et urovekkende høyt tall. Vår erfaring er at mange er misfornøyd med å måtte bo på et alders- eller sykehjem, men at de frykter et alternativt tilbud vil bli enda dårligere. Derfor tør de ikke flytte. Jeg tror at hvis alle hadde fått trygghet for at de kunne flytte til egen leilighet eller bolig og med nok hjelp, ville de ha ønsket det, sier Jarl Ovesen.Det er helt uakseptabelt at det bor nesten like mange yngre funksjonshemmede på alders- og sykehjem i dag som for ti år siden da debatten raste for fullt.
marie.rein.bore@aftenbladet.no
Kommentarer