Kvalitetspris tildelt Strand for andre gang

I fjor var det Mini-Stortinget, i år er det skolebasert demokratiprosjekt. Strand videregående skole har mange jern i ilden, og høster priser for sitt arbeid.

Kvalitetsprisen fra Rogaland fylkeskommune ble tirsdag utdelt for andre gang. I år er det Stand og Randaberg videregående skole som høster anerkjennelse. Randaberg får 70.000 kroner av de totale 100.000 kronene som utdeles, og Strand mottar 30.000 kroner.

Internasjonale Strand
Demokratiprosjektet ved Strand videregående skole er et samarbeid med 14 utenlandske skoler fra Kroatia, Latvia og Bosnia-Hercegovina.

- Vi startet opp i 1996, og har siden den gang tatt imot fra og sendt flere elever til Kroatia. I mai sender vi igjen ned 70 elever og ti lærere til landet. Målet er å lære bort ungdomsdemokrati til skolene der nede. Prosjektet blir drevet på midler fra UD og Norad, hvor vi har mottatt til sammen 1,3 millioner kroner, sier Kåre Skår, rektor ved skolen.

- Så dette blir bare småpenger?

- Nei, de går direkte til elevene, og for dem er dette kjærkomment. Prisen er en fin oppmuntring til lærere og elever som jobber hardt for at prosjektet skal fungere.

To Randaberg-priser
Randaberg videregående skole fikk to priser for to prosjekter. Det er et lesestimuleringsprojekt og et prosjekt for rusforebyggende arbeid.

I begge prosjektene legger juryen vekt på aktiv elevdeltakelse, overføringsverdi til andre skoler og relevans til læreplanen.

Lesestimuleringsprosjektet blir holdt årlig og har pågått i åtte år. Juryen uttaler: «Til tross for at Norge bruker mest ressurser på leseferdigheter, viser en undersøkelse at vi ligger midt på treet i OECD-landene. Hva gjør vi for å øke disse ferdighetene i den norske skolen? Randaberg videregående skole kan dokumentere økt lesehastighet og forståelse samt leseglede.»

Prosjektet «enten/eller» er rusforebyggende arbeid som har forankring i lærere, foreldre og elevene ved skolen. Dessuten er det elevrådet som har innstilt prosjektet. Juryen uttaler: «Prosjektet er viktig på mange måter - ikke minst viktig å ha fokus på dette i aldersgruppen som kommer inn under videregående opplæring».

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Lokalt

- Vi må snakke åpent og høyt om uønsket seksuell kontakt

De aller fleste overgrep blir begått på et nachspiel, av en venn mot ei venninne.

Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset

- Hvis det er noe som jeg tenker på om vi bør ta kritikk på, er at jeg ikke har sett det voldsomme arbeidspresset Helge har hatt, sier Per A. Thorbjørnsen.

Døv i trafikken

Går du i trafikkerte områder med hodetelefoner? Da er sannsynligheten for å bli truffet av en bil tre ganger høyere.

- Hensynet til jenta viktigst fra første stund

Per A. Thorbjørnsen snakket ikke med Helge Solum Larsen før han ga sine råd til den unge jenta som har anmeldt Larsen for voldtekt. Her forteller Thorbjørnsen og Iselin Nybø hvordan de siste døgnene har vært.

Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid

- Vi har aldri hørt eller sett at Helge Solum Larsen har begått overgrep eller oppført seg seksuelt krenkende overfor unge jenter tidligere, sier sentrale venstrefolk.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet