Et enstemmig fylkesutvalg stemte tirsdag ja til å bygge ny videregående skole på Bryne.
AV: julie teresa olsen
- Dette er historisk og det viktigste politiske vedtaket som er fattet på Jæren i dette årtusenet, sier rektor Jan Ole Rød på Time vgs.
Rogaland fylkeskommune har en intensjon om å realisere nytt skolebygg på Bryne i 2013. Det betyr at det er usikkert om nøyaktig når den nye skolen vil stå ferdig.
- Den kunne gjerne kommet før, men nå får vi bedre tid til å planlegge. Det viktigste er at det kommer opp en bindende avtale mellom kommunen og fylket, sier Røed.
BEHOLDER BRYNEHALLEN: På gårsdagens møte i fylkesutvalget gikk politikerne enstemmig mot fylkesrådmannens innstilling om å takke nei til tilbudet om skoletomt og penger fra Time kommune. Dermed sa de et klart ja til nye skole, men med visse forbehold. Fylket forutsetter at kommunen også stiller tomt til dispensasjon for idrettshall i umiddelbar nærhet av skolen. Samtidig vil fylket føre særskilte forhandlinger om salg av Brynehallen til Time kommune.
ET STYKKE IGJEN: Time-ordfører Arnfinn Vigrestad var ikke like glad for alle kravene, men måtte likevel si seg fornøyd så langt.
- Fylket har ikke takket direkte ja til tilbudet vi har sendt, men alt i alt er vi et godt steg videre selv om det fortsatt er noen hinder igjen før vi er i mål, sier Vigrestad.
24. oktober skal saken opp i fylkestinget og med et endelig ja her, er det lite som kan stanse en nye kunnskapsvugge på Jæren. I tillegg gjenstår noen runder i kommunen om endelig avtale om å kjøpe tomt av Forum Jæren, diskusjon om idrettsfasiliteter og finansiering. Vigrestad tror ikke Time vil få problemer med å skaffe tomt til idrettshall.
- Vi eier allerede aktuelle bygninger som Timehallen. Snart eier vi også de to videregående skolene. Jeg tror ikke det blir vanskelig å finne tomt til idrettshall, sier Vigrestad. Han synes det var greit at fylket vil realisere det nye skolebygget i 2013.
- Nå kan vi planlegge litt bedre og samtidig bruke litt lengre tid på finansieringen, sier han.
BRENNER FOR STADION: Fylkespolitiker Jarle Braut (V) benyttet gårsdagens møte til å snakke varmt for tomtetilbudet fra Bryne fotballklubb. Klubben har gitt kommunen tilbud om å kjøpe stadiontomten til 2.500 kroner per kvadratmeter, det vil si 1000 kroner billigere enn tomtetilbudet fra Forum Jæren. Han la vekt på at Bryne FK sitt tilbud kan bety en besparelse på 17 millioner. Fylkesordfører Roald G. Bergsaker sa seg enig i at tilbudet var interessant, men understrekket samtidig at fylket ikke vil blande seg i hvilken tomt som til slutt blir den endelige. Time-ordføreren avviser derimot at tilbudet fra Bryne FK er noe alternativ.
- Det er ingenting som tyder på at vi vil ende opp med noe annet en tomten fra Forum Jæren. Tilbudet fra Bryne fotballklubb er foreløpig for lite konkret, sier Vigrestad.
Braut håper kommunen vil skifte standpunkt.
- Kommunen bør være åpen for andre muligheter. Uansett er dette en merkedag for oss alle, sier en fornøyd Braut om vedtaket til fylkesutvalget.
julie.teresa.olsen@aftenbladet.no
Kommentarer