Perler, knapper, blonder og maling. Alt kan brukes for å gjøre gamle klær nye og moderne. Det lærte deltakerne på Tunza- konferansen i går.
AV: stine grønstad skar
- Vi vil gjerne at dere skal overdrive. Stikkordet her er «a lot», sier stylist Hege Jeanette Bakken.
Hun holder opp et hvitt tyllskjørt, og demonstrerer hvordan knapper, perler og bånd kan limes på for å gjøre skjørtet mer spennende. Foran henne sitter et tjuetall barn og følger spent med. De er noen av deltakere på miljøkonferansen Tunza, og i går var de på workshop for å få prøve seg som ekte designere.
Energikrevende: - Ideen er å bruke gamle ting om igjen. Man kan vri og vende litt, bruke en veske til en topp, og mikse og trikse med gamle ting for å få nytt og stilig design. Vi vil gjerne inspirere barn til å tenke slik, sier designer Leila Hafzi.
Sammen med Fretex var hun invitert av Tunza til å holde workshopen for barna. De har gått sammen om å la barna være med på å lage tøffe og moderne uttrykk av gamle klær. - Klesproduksjon krever masse energi. For eksempel går det med 30 liter vann på produsere et kilo bomull. Derfor er det viktig å inspirere barna til gjenbruk, sier Hafzi.
Pyntet plast: Rundt de store arbeidsbordene jobbes det konsentrert. Ei jente har begynt å pynte et par gamle øredobber med ståltråd, og en gutt maler på en jakke i rød plast. Vesker pyntes med sløyfer, og en vest får blonder.
- Jeg klarer ikke å bestemme meg for hva jeg skal pynte denne buksa med, sukker 12 år gamle Kjerstin Espeland. Hun tenker seg om litt, og bestemmer seg for å trykke et mønster med blå maling på buksa.
- Jeg får litt lyst til å bli designer nå, sier hun fornøyd.
Imponerte: Hafzi selv kunne ikke delta på arrangementet, men hun hadde sørget for at barna ble tatt godt hånd om av stylisten Hege Jeanette Bakken og scenografen Ines Veronica Ertvaag Chitussi. De er imponerte over hva barna fikk til.
- De er kjempeflinke. Barn er veldig kreative, og når de først setter i gang med å dekorere er det vanskelig å få dem til å slutte, sier Bakken.
Klærne som barna har dekorert skal vises frem på avslutningsseremonien for Tunza-deltakerne på fredag. Da skal det være moteoppvisning, og ti deltakere med ulik nasjonalitet er plukket ut til å være modeller.
- Temaet for motevisningen er selvfølgelig gjenbruk, og vi vil prøve å skape inntrykk av at scenen er en stor resirkuleringsmaskin, forteller Bakken.
HVA: Miljøkonferanse i regi av FN- organet UNEP (United Nation Environmental Program) og Ung Agenda21, miljøstiftelse Rogaland, som er FNs lokale
samarbeidspartner. 700 miljøengasjerte barn fra hele verden, med 300 ledsagere, skal være med på 70 workshops og 50 ekskursjoner, foredrag på engelsk, fransk og spansk, medietrening og prosjektbeskrivelser.
HVEM: Deltakerne på konferansen er 700 unge mellom 10 og 14 år. De kommer fra hele 105 forskjellige land.
HVORFOR: Skal diskutere løsninger på klodens klima-
utfordringer, som energi, vann, bærekraftig produksjon og artsmangfold.
HISTORIE: Arrangert seks ganger siden 1996. Sist i Malaysia i 2006.
ARRANGERES: 17.- 21. juni 2008 i Stavanger.
SLAGORD: «Creating change».
MILJØTORG: Konferansen holdes på Universitetet i Stavanger. Utstillingene er åpne for publikum i tidsperioden 10.00 til 16.00 fra 17.-21. juni. Mulighet for å lære om ulike miljøløsninger og å være med på mange spennende
aktiviteter, ikke minst for skolebarn.
FOTO: Jarle Aasland
Kommentarer