FOTO: Jan Tore Glenjen
Faaduma M. Nuur får arbeidstrening i Stavanger kommune. Torsdag var Bjarne Håkon Hanssens statssekretær på besøk for å skryte.
AV: ine mæland goa
Regjeringen vil ha folk bort fra langvarig sosialhjelp, og aller helst ut i arbeid.
Et nytt nasjonalt kvalifiseringsprogram, som skal gi mer individuell oppfølging, er i oppstartsfasen.
– Det er vanskelig å få jobb på egen hånd. Her får jeg god hjelp, sier Faaduma M. Nuur.
Hun er deltaker i arbeidstreningsseksjonens gruppe for innvandrerkvinner (se fakta).
Stavanger i forkant
Torsdag kom Laila Gustavsen (AP), statssekretær i arbeids- og inkluderingsdepartementet, på besøk. Hun har bare godord om Stavangers tiltak.
– Jeg har sagt til dem at de nesten er i forkant. Nå starter vi opp med kvalifiseringsprogrammet, men her har de gjort mye allerede. Og det med gode resultater, roser Gustavsen.
Nærmere 50 prosent av dem som avsluttet arbeidstrening ved seksjonen i fjor, kom ut i arbeid. 17 prosent begynte på skole, kurs, attføring eller lignende.
Vil høre gode historier
Møtet torsdag tok for seg hvordan kommunens erfaringer med arbeidstrening kan tas med i det nye kvalifiseringsprogrammet.
Når Stavangers NAV-kontor (arbeids- og velferdsetaten) starter for fullt 15. oktober, skal programmet tilbys. Før den tid kan enkeltdeltakere starte på programmet.
Statssekretær Laila Gustavsen setter pris på å besøke kommunene for å høre hva som fungerer og ikke i praksis.
– Det er ålreit å være ute og høre de gode historiene. Jeg er trygg på at Stavanger har et godt grep om dette.
FOTO: Jan Tore Glenjen
Skal få folk vekk fra sosialen
Departementet har definert arbeid som hovedsvaret for å bekjempe fattigdom i Norge.
– Varig sosialhjelp bli løsningen for altfor mange. Folk har ressurser, vi må bare legge til rette for dem, sier Gustavsen.
Faaduma M. Nuur drar nytte av kvinneprosjektet til Stavanger kommune.
– Her får jeg får referanser og hjelp til å søke jobb.
Nuur ønsker seg jobb på sykehjem.
– Jeg liker å jobbe med eldre. Det er viktig å jobbe og tjene penger.
Gir kvinnene selvtillit
May-Kristin H. Stenberg er arbeidsleder for kvinneprosjektet.
– Vi jobber med å gi dem selvtillit og motivasjon. Alt er rettet mot at kvinnene våre skal komme i arbeid. Vi går på bedriftsbesøk og hjelper kvinnene å skrive søknader. De har bakgrunn som flyktninger eller hjemmeværende med barn. Med lite sosialt nettverk og uten tilstrekkelige norskkunnskaper sliter mange på arbeidsmarkedet.
Fem dager i uken deltar seks innvandrerkvinner i Stavanger på arbeidstrening. Kurset varer i ett-to år.
MANDAG OG TIRSDAG: Vaske duker for Tasta sykehjem
ONSDAG: Arbeid ved kommunens gartneri.
TORSDAG: Lage lunsj til alle på arbeidstreningskontoret i Tastagata.
FREDAG: Norskkurs med opplæring i norsk arbeidsliv, CV-skriving med mer.
Kommentarer