• Uenigheter på tinget om hvor mye bloting som må til for å hindre at folk dør i viking. Her «Torvald fra Riska», spilt av Ivar Berentsen og «Bjørn fra Lauvås» spilt av Torgeir Skjelaaen. (Foto: Tomas Alf Larsen)

Hommersåk:

Et sus av vikingtid

Hvem stjal gullringen? Får Astrid og Helge hverandre? Vil Riska-bøndene begynne å tro på Kvitekrist? Lørdagens siste akt av Riskaspelet ga svarene.

Med buede seil stevner vikingskipet Tyra inn Hommersåkvågen. Ombord sitter trauste menn i kjortler og skinnsko. Nynnende på gamle røvertoner stiger de i land.

– Neimen, er det ikke Baasland? undrer en eldre dame blant publikum. Og jammen har hun rett. Blant morske vikinger sitter biskopen sjøl i kongeblå kjortel med et stort gullkors rundt halsen. Ernst Baasland og ordfører Norunn Ø. Koksvik har tatt sjøveien til Hommersåk i dag, for å overvære siste akt av Riskaspelet.

Tro og kjærlighet

Stykket er skrevet av Hjalmar Arnø sammen med Gaute Sigmundsen. Det tar for seg tenkte hendelser i Riska på 900-tallet. Dramaet spinner rundt en stjålen gullring, hemmelig kjærlighet og den nye troen på Kvitekrist.

Scenen utenfor Bryggen Senter er omkranset av hasselgreiner. Den skal forestille tinget på Tingholmen for over 1000 år siden. Innenfor ringen av hassel får ingen bære våpen. Konflikter skal løses med ord.

Drama på tinget

Riskas frie menn er samlet for å løse tvisten om hvem som stjal gullringen fra Horgestad og for å drøfte denne nye guden som heter Kvitekrist.

Rundt 3-400 publikummere fikk med seg de siste dramatiske ordvekslingene og oppklaringene i Riskaspelet. Akten bestod kun av dialog mellom skuespillerne som er samlet til ting. Men det fenget. Samtalen ble ført med glimt i øyet og samspillet mellom skuespillerne var godt. Publikum ler godslig opptil flere ganger. Til og med sola avså etter hvert noen smilende stråler over bygda.

Sus av vikingtid

– Veldig gøy og litt komisk, sier June Grindal (11) om stykket. Biskop Ernst Baasland var enig:

– For det første var det morsomt, og for det andre traff det godt historisk. Det er ikke verst å klare å kombinere både underholdning og historie, roser Baasland, og legger til:

– Rundt meg sto mange barn, og de var helt med. Ja, også de voksne kunne leve seg inn i det. Rammen omkring med båten og bryggen var spesiell og ga et sus av vikingtid, sier han.

Et sus av eldre tider ga seg også utslag i aktivitetene etter forestillingen. Det var nøtteknekking ved hjelp av en kubbe, sikksakkløping mellom halmsekker, spydkasting på blink og rotur ut på bøljan blå med vikingskipet Tyra.

Et spørsmål om penger

I fjor ble første scene av første akt av Riskaspelet framført. Neste år planlegges andre akt, hvis de i følge Arnø klarer å få økonomien på plass.

– Det handler om penger og om vi får tak i skuespillere. Så langt har vi møtt stor velvilje blant de lokale. Jeg tror dette gir bygda identitet, noe som er Riska sitt og noe de kan være stolte av, sier Arnø.







Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Lokalt

Døv i trafikken

Går du i trafikkerte områder med hodetelefoner? Da er sannsynligheten for å bli truffet av en bil tre ganger høyere.

- Hensynet til jenta viktigst fra første stund

Per A. Thorbjørnsen snakket ikke med Helge Solum Larsen før han ga sine råd til den unge jenta som har anmeldt Larsen for voldtekt. Her forteller Thorbjørnsen og Iselin Nybø hvordan de siste døgnene har vært.

Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid

- Vi har aldri hørt eller sett at Helge Solum Larsen har begått overgrep eller oppført seg seksuelt krenkende overfor unge jenter tidligere, sier sentrale venstrefolk.

Søvnløse og triste

Politikerkolleger i Stavanger opplever voldtektssiktelsen mot Helge Solum Larsen som trist og tragisk for alle involverte.

Aarebrot: - Venstre har gjort alt riktig

Samfunnsforsker Frank Aarebrot mener at Venstre har gjort alt rett i håndteringen av saken mot Helge Solum Larsen.

GULLRING: Handlingen spinner rundt en gullring som blir stjålet, den nye troen på Kvitekrist og et par som ikke får hverandre, Astrid og Helge.

FORENINGEN: I januar 2007 ble Foreningen Riskaspelet stiftet. Målet er utendørsframvisning i 2010.

900-TALLET: Garden Horgstad (Hogstad i Riska) var trolig et lokalt økonomisk sentrum på slutten av 900-tallet.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet