Med 20,6 tonn fanget laks og sjøaure i år har Bjerkreimsvassdraget rykket opp som landets femte beste. Nærmeste rival, Namsenvassdraget, ble slått med 1,2 tonn.
AV: hans e. h. jacobsen
- 20,6 tonn er et fantastisk godt resultat. Forrige rekord på 14,8 tonn ble satt i 2001, sier leder Torill Dalane Gjedrem i Bjerkreim elveeigarlag. Samtidig er gjennomsnittsvekten for laksen økt fra to til tre kilo.
Namsenvassdraget har lenge ligget på femteplass i Norge etter Tana, Gaular, Orkla og Alta. Men med 19,4 tonn landet fisk i år må altså den langt mer kjente Namsenvassdraget se seg slått av Bjerkeimsvassdraget som igjen består av Tengselva i Eigersund og Bjerkreimselva lengst mot nord.
- Det er to grunner til ekstra god fangst i år: Stor oppgang av særlig mellomstor laks god vannføring gjennom hele sesongen, sier Dalene Gjedrem.
- Føler du deg sikker på at gytebestanden likevel er stor nok?
- Ja, absolutt. Halvveis i sesongen foretok vi en foreløpig oppsummeringen og vurderte den samlede oppgangen som mer enn stor nok. Likevel skulle vi gjerne hatt et automatisk laksetellingsapparat for å kunne følge enda bedre med. Men slikt koster, sier hun.
Det at Bjerkreimsvassdraget er vernet mot kraftutbygginger på mer enn 3 MW tror Torill Dalene Gjedrem ikke har gjort noe til eller fra for laksefisket. Derimot har den storstilte kalkingen siden 1996, kultivering og gort regulert fiske gjort sitt til at fangstene er nesten tidobbelt.
I dag står det en kalkdoserer på Malmei. Elveeiere vil gjerne også ha en i Storåna som munner ut i Ørsdalsvannet.
I Storåna er det allerede satt ut yngel og befruktet rogn. Håpet er at Storåna med tid og stunder skal bli egen fiskesone med oppgang via Tengselva, Bjerkreimselva, sideelva Oreåna og så til Storåna via Ørsdalsvatnet.
Om den samlede fangsten da kan komme opp i la oss si 30 tonn, tør ikke Torill Dalene Gjedrem spekulere i.
Hva er så rekorden i Norges beste lakseelv, Tana? 179,4 tonn satt i 1975 mot "bare" 41,6 tonn i fjor. Årets resultat fra Tana er ikke offentliggjort.
Kommentarer