Nå diskuterer alle i Eigersund om det er forsvarlig å legge ned nattevakten ved brannstasjonen. Dermed er søkelyset borte fra alle de andre sakene som ligger under sparekniven.
AV: arnt olav klippenberg
Rådmannen vil spare 900.000 kroner på å legge ned døgnbemanningen på brannstasjonen. Onsdag skal formannskapet si sitt i saken. Få saker er mer kontroversielle i Eigersund enn nedleggelse av nattevakten. Eigersund kommune er ikke lovpålagt å ha to brannmenn på stasjonen hele døgnet. Derfor dukker saken opp hver gang sparekniven slipes.
LES OGSÅ: ...men Farsund klarer seg uten nattevakt
Taktikk?
Eller handler saken om noe helt annet? Er det taktikkeri vi er vitne til for å få politikerne til å vedta mange andre smertefulle nedskjæringer?
Underbrannmester Arnt Tore Laupstad kjenner ryktet om taktikk. Han har fått det bekreftet på politisk hold i kommunen. Likevel frykter han det verste i formannskapet. Derfor går brannmennene høyt ut på banen og kjemper for nattevakten.
Ordfører Terje Jørgensen (H) bekrefter at han er klar over at kuttforslag ofte presenteres taktisk.
- Det er gjerne sånn at når rådmannen presenterer en brannfakkel, så kikker vi politikere også andre steder for å se hva brannfakkelen tar fokus bort fra, sier han.
Småpenger
I dag er det to personer på jobb hele døgnet pluss tre personer på vakt hjemme.
- Ordningen fungerer veldig bra. Alle er fornøyde. Hva skjer den dagen vi kommer fem til ti minutter seinere? I vårt yrke er det minuttene som teller, sier Laupstad og legger til:
- Tre stillinger kan bli borte hvis rådmannen får det som han vil. 900.000 kroner er egentlig småpenger. Er vi villig til å betale dette beløpet for at brannvesenet skal komme raskere fram? spør han.
Kommentarer