Frykter flomkatastrofe

Et hus på Nyeveien 19 kan rase i elva og ta med seg Tyskerbrue. Skjer det, ryker strømforsyningen til store deler av byen og sentrum settes trolig under vann når den nye flommen kommer.

Nå skjer det som ikke kunne skje. Tyskerbrua kan bli tatt av flommen. Flommen i natt har gravd ut grunnen ut under Nyeveien 19. Huset står i fare for å havne i elva. Søndag er det varslet store nedbørsmengder. Hvis huset havner i elva, vil det sannsynligvis bli stanset av Tyskerbrue. Demningen det vil danne, vil trolig føre til at store deler av sentrum flommer over. Egersund vil i så fall oppleve en flom som byen aldri har sett maken til. I tillegg går strømfornyningen til store deler av byen i kabler i brua.

Beredskapsgruppa til Eigersund kommune satt lørdag i krisemøte.

- Vi har besluttet at Skanska skal slå ned store betongelementer for å holde huset på plass, sier rådmann Karl Johan Olsen.

Det har ikke vært aktuelt å rive huset i løpet av natta for å være føre var.

Sammen med beredskapsgruppa inspiserte han Lundeåne. Beredskapsansvarlig Dag Kjetil Tonheim sier at alle beboerne langs Lundeåne vil bli bedt om å passe på. Lørdag ettermiddag gikk kommunenes folk fra dør til dør.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Flyttet inn på Grand

- Familien i Nyeveien 19 er evakuert, sier han.

Det er Natgalingam Rajen som bor i huset sammen med familien sin. I natt skal de overnatte på Grand hotell.

- Jeg merket ikke at grunnen under huset ble vasket bort i natt. Jeg sov godt. Men det ser skikkelig ille ut. Muren mot elva er borte. Vi hadde sykler og annet utstyr stående i et skur ved elva. Alt er tatt av vannmassene, forteller han.

Karl Johan Olsen forteller at kommunen tar regninga for sikringen av huset i første omgang. Så får det i ettertid bli en diskusjon med forsikringselskapet. Det er ikke tid for diskusjoner nå. Den nye flommen er under et døgn unna.

Det hører med til historien at NVE utreder de to elvene som renner gjennom Egersund for å se om noe kan gjøres for å hindre at 10 årsflommen rammer byen hvert år. Teorien er at det har dannet seg en demning i Slettebøvannet som gjør at for mye vann havner i Lundeåne, vann som burde valgt Eieåne som sitt naturlige løp mot indre havn.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Dalane

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Flaggermus kan bli sprengt av vindturbiner

Norsk Zoologisk Forening har for første gang fått gjennomslag for undersøkelser av flaggermus der vindkraftverk er planlagt.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest