• Leif Erik Egaas blir Eigersund-ordfører de fire neste årene.

Leif Erik Egaas blir ordfører i Eigersund

Alle trodde at Solveig Ege Tengesdal (KrF) kunne gjøre seg klart til å sette seg i ordførerstolen. Torsdag kveld skrev Høyre og Ap under på en avtale som gir Høyre ordføreren og Ap varaordføreren.

Det er ingen overdrivelse å kalle det som har skjedd etter valget i Eigersund for en politisk bombe. Solveig Ege Tengesdal var rask med å innkassere seieren valgnatten og fikk til en avtale mellom sentrumsblokken og Høyre som sikret KrF ordføreren og Høyre varaordføreren. Onsdag kveld ble samarbeidet brutt. Høyre kontaktet da Ap og de gikk umiddelbart i forhandlinger.

Les også

Ordfører står på spill i Eigersund

En regnefeil gjør at Solveig Ege Tengesdal kan bli kastet som ordfører før hun har inntatt ordførerkontoret.

 

- Det har vært veldig, veldig gode forhandlinger, sier påtroppende ordfører Leif Erik Egaas.

Aftenbladet.no får tak i Egaas og Odd Stangeland (Ap) mens de sitter i bilen og går gjennom den signerte avtalen.

- Bunnfradraget i eiendomsskaten blir fjernet, men vi har samtidig bestemt at eiendomskatten ikke skal økes ytterligere i perioden. Samtidig skal den kasernerte brannvakten skjermes og ungdomskontakten skal gjeninnføres, sier Stangeland.

Fasit blir ifølge avtalen Leif Erik Egaas (H) som ordfører og Unn Therse Omdal (Ap) som varaordfører. Ap får leder i teknisk utvalg og Høyre får nestlederen. Kristelig Folkeparti, partiet som trodde de hadde ordføreren, får tilbud om lederjobben i kontrollutvalget siden KrF er det største oposisjonspartiet.

- Det er de to største partiene som har skrevet under på denne avtalen. Vi er omtrent like store. Vi er enige om noen saker, men i andre saker må det søkes flertall med andre partier, sier en meget fornøyd påtroppende ordfører Egaas på biltur med forhandlingeslederen i Ap.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Dalane

Alle tunnelers mor bør bli en helgen

I dag sitter Klippenberg i den sørlige provinsen og lurer på om vi må skifte navn fra Rogaland fylke til Ry fylke for å få kroner til veier og tunneler.

30 grader forskjell på under én måned

Mai startet surt, men ligger an til en knallvarm sluttspurt. Fra Eik-Hove i Lund er det registrert temperatursprang på 30,2 grader.

Egersund rocker i sommervarmen

Bluesfestivalen er en økonomisk suksess allerede før siste kvelden. Når Waterboys går av scenen natt til søndag kan arrangøren glede seg over penger i kassen og et 10 års jubileum som har overgått alle forventingene.

Flaggermus kan bli sprengt av vindturbiner

Norsk Zoologisk Forening har for første gang fått gjennomslag for undersøkelser av flaggermus der vindkraftverk er planlagt.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest