Tre personer ble rundt midnatt natt til lørdag reddet opp fra en flåte, etter at fiskebåten de var om bord i gikk ned vest av Sveio.
AV: siv helen kvalvåg
Like etter klokken 23.00 fredag kveld mottok Hovedredningssetralen på Sola en nødmelding fra en fiskebåt, som da befant seg 50 nautiske mil vest for Bømlafjorden (fjorden mellom Bømlo/Stord og Sveio). Meldingen gikk ut på at fiskebåten muligens hadde slagside.
Et Sea King redningshelikopter rykket ut.
Da helikopteret var på vei, fikk det ikke kontakt med båten.
Kraftig vind
Det blåser kraftig, nærmere bestemt 15 meter per sekund, i området.
Redningshelikopteret var på plass i området noen minutter over midnatt. Hovedredningssentralen hadde bedt andre fartøy som var i nærheten om assistanse.
Rundt 15 minutter over midnatt ble mannskapet lokalisert. Båten var da gått ned, og de tre mennene hadde kommet seg over på en flåte. De ble reddet opp fra denne av en annen båt, som kom til stedet omtrent samtidig med helikopteret. Alle tre skal være i god form, etter forholdene.
God form
- Været i området var så dårlig, at Sea King-helikopteret ikke kunne brukes i redningsaksjonen. De tre mennene ble derfor med båten som redddet dem til land i Haugesund. Tilstanden deres var slik at de ikke hadde behov for øyeblikkelig medisinsk assistanse, men de blir likevel trolig bragt til sykehus for en sjekk, sier redningsleder Bjørn Jarle Åmlid.
Sea King-helikopteret var ved 00.45-tiden på vei tilbake til Sola.
Båten, som var 24 meter lang, hører til et rederi i Egersund. Det er ukjent hvorfor den gikk ned.
Kommentarer