FOTO: Cornelius Munkvik
Fra og med i dag kan du få Jærmuseet inn i din egen stue. Det eneste du trenger er en datamaskin og internettilgang.
AV: cornelius munkvik
- Dette er en milepæl. Et supplement til vår tradisjonelle museumsformidling, sier sjefkonservator Målfrid Grimstvedt.
I flere år har Jærmuseet hatt bilder tilgjengelig digitalt. Først nå velger imidlertid Jærmuseet å bli digitalt.
- Vi ønsket ikke å sette i gang før vi hadde festet informasjon til alle bildene, sier Grimstvedt, som har merket seg at folk har ventet på lanseringen.
Samtidig understreker hun at dagens nettmateriale bare er en liten smakebit på alt Jærmuseet har å by på.
BESØK DIGITALT MUSEUM HER (Aftenbladet er ikke ansvarlige for innholdet i eksterne lenker)
4000 bilder
I første rekke har Jærmuseet lagt ut 2000 historiske fotografier og 2000 bilder av gjenstander på nettet. De historiske bildene er hentet fra Sandnes så vel som fra bedrifter som Kverneland fabrikker, Polaris og Øglend.
Gjenstandene som til nå er lagt ut er fra Hå bygdemuseum.
- I tillegg har vi tatt bilder av over 600 T-skjorter som ble stilt ut i 1988 i forbindelse med en draktutstilling på Hå Gamle Prestegard, sier Grimstvedt.
- Dette er bare en brøkdel av hva Jærmuseet har å by på. Totalt har vi over 32.000 gjenstander og 135.000 fotografier. Målet er at mesteparten skal være søkbart på digitalt museum, fortsetter konservatoren, som ikke er redd folk i mindre grad vil strømme til museet nå når så mye digitaliseres.
- På ingen måte. Vi har god tro på at dette snarere fører til enda bedre besøk i våre lokaler, sier hun.
Praktisk
Økt tilgjengelighet er en av årsakene til at Grimstvedt gleder seg over Jærmuseets digitale fødsel.
- Med dette på plass når vi også ut til folk som ikke har anledning til å besøke oss fysisk, sier hun fornøyd.
Sjefkonservatoren ser også praktiske fordeler med å være et digitalt museum.
- Leter du etter et spesielt bilde kan du søke det frem på nettet og bestille det der. Det er nok lettere enn å måtte bla seg gjennom papirbilder, spår Grimstvedt.
Enkelt
I forbindelse med Jærmuseets lansering som digitalt museum roser konservatoren blant annet Per Øglend for jobben han har gjort med registreringen av bildene i Joas Øglends bedriftsarkiv.
- Han har gjort en kjempejobb også med å legge informasjon til bildene, sier Grimstvedt.
For besøkende skal det være ganske lett å finne denne informasjonen.
- I digitalt museum kan du bruke frisøk. Du kan også klikke direkte på emner. For eksempel Kverneland fabrikker, sier hun.
- Denne utviklingen gjør det også lettere for oss å lage utstillinger på nett, legger Grimstvedt til.
Kommentarer