• FOTO: Jan Tore Glenjen

Konflikt og halvert produksjon hos Kverneland

Produksjonen ved plogfabrikken hos Kverneland går ned til 45 prosent tirsdag fordi ledelsen og de ansatte ikke greier å bli enige om det lokale lønnsoppgjøret.

Samtidig får mellom 300-350 ansatte kun utbetalt 45 prosent lønn. I verste fall kan produksjonen gå for halv maskin i åtte uker.

– Fagforeningen ønsker et mye mer aggressivt oppgjær enn det vi i ledelsen mener vi har mulighet til å gi. De vil ha et oppgjør på linje med det som er gitt de siste årene. Men med sterk kronekurs og et tøft eksportmarked mener vi ikke det er forsvarlig å gi mer enn det vi har tilbudt, sier konsernsjef Ingvald Løyning i Kverneland Group, som ikke vil avsløre hva det konkrete tilbudet går ut på.

Partene har diskutert lønn i fire uker uten å bli enige.

– Jeg vil påstå at vi har gitt et ganske godt tilbud utover det sentrale tillegget på halvannen krone, sier Løyning.

Manglende enighet fører til at produksjonen går over i det som på fagspråket kaller dagsing. Det vil si en gå sakte-aksjon.

– De ansatte produserer bare 45 prosent og får bare 45 prosent lønn. Dette er noe som skjer automatisk etter fire uker.

Løyning er ikke er bekymret for at fabrikken ikke får levert varene til kundene sine.

– Det er ikke det samme ekspansive markedet. Klart det går ut over resultatene, men vi skal nok greie å levere alt i tide. Vi er jo allerede inne i en lavsesong, sier Løyning, som har tro på at det er mulig å komme til enighet før det har gått åtte uker.

–Vi har en god dialog og kan vi enige når som helst, sier Løyning.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Jæren

Eksperter: Ingen meteoritt

En meteoritt-feber raser over landet. Denne steinen i rullesteinsbeltet ved Grødaland i Hå kunne blitt en sensasjon. Men var ikke ekte vare fra verdensrommet.

Svømmer mot alle odds

Dette lille nøstet av en svart svane har overlevd "Byggeplass Bryne" og 17. mai. Nå skal idyllen beskyttes.

Her er landets største
utendørs helsestudio

Nå trenger du ikke gå i helsestudio for å trene styrke. På Bryne kan du gjøre det i naturen med utstyr som man vanligvis må betale for å bruke.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

Rusbrus-krangel ga fem måneder i fengsel

En 19 år gammel mann fra Hå er dømt til fem måneders fengsel for en nedskalling på et utested på Bryne i fjor sommer.

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest