• FOTO: Vegard Tjelta Rusnes

Nå kan du spille Guitar-Hero på biblioteket

Gjesdal og Time er to av over 50 bibliotek i landet som er med på et nytt prosjekt som skal føre data og tv-spill inn i bibliotekenes hyller.

På kontoret på Time bibliotek er det for tiden trangt om plassen. Rommet er fylt opp av store esker med tv-er, spillkonsoller og mange, mange spill.

De ansatte jobber med å få alt klart til ABM sitt Nasjonal Spilledag 09-prosjekt.

Avdelings-bibliotekar Aud Søyland Kristensen sier at målet med prosjektet er å få biblioteket ut av ryktet som «traust og gamalt».

Hun ønsker at flere skal ta turen innom og se hvilke tilbud biblioteket har.

- Vi har nå kjøpt inn to Playstation 3 spillkonsoller, og to store flatskjermer. I tillegg skal vi ha to eller tre datamaskiner som de yngste kan spille «Knerten» på, forteller hun.

De har også fått låne en Nintendo-wii av Gjesdal folkebibliotek, men de håper å få kjøpe sin egen etter hvert. Spilledagen vil foregå i bibliotekets vanlige åpningstider, lørdag 14. november.

For alle

- Vi håper at ungdommer som kommer kan lokke med foreldre og besteforeldre. Tv-spill er noe for alle, bekrefter Kristensen, som selv er helt hekta på boksing på Nintendo-wii.

Hun forklarer at Wii i tillegg til å være et tv-spill, også gir god mosjon siden en aktivt må bruke hele kroppen når en spiller.

Søyland håper på godt oppmøte på lørdag. Siden dette er et nytt prosjekt, og Time satser fullt, ønsker hun å få mange tilbakemeldinger.

Hun lover at alle ansatte på biblioteket skal gjøre sitt beste for å imøtekomme folks etterspørsler, og at publikum får være med å bestemme hva som skal kjøpes inn.

- Det er viktig for oss at folk tar kontakt slik at vi får vite hva de tenker, sier Aud.

Videre forteller hun at de fremdeles er i prøvefasen, og at de ikke har erfaring med dette fra tidligere.

Bare positivt?

I det nye biblioteket, som skal stå ferdig om ett år, skal det være en egen multimedia-avdeling bestående av film, musikk og data- og tv-spill.

I dag er det ikke plass nok til storsatsning, men Time velger likevel å begynne på prosjektet.

- Tror du dette kan ha en negativ effekt på interessen for bøker?

- Nei. Jeg mener dette vil få folk til å oppdage de mange tilbudene vi har og har absolutt ikke tro på at det vil «slå i hjel» det gamle.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Jæren

Eksperter: Ingen meteoritt

En meteoritt-feber raser over landet. Denne steinen i rullesteinsbeltet ved Grødaland i Hå kunne blitt en sensasjon. Men var ikke ekte vare fra verdensrommet.

Svømmer mot alle odds

Dette lille nøstet av en svart svane har overlevd "Byggeplass Bryne" og 17. mai. Nå skal idyllen beskyttes.

Her er landets største
utendørs helsestudio

Nå trenger du ikke gå i helsestudio for å trene styrke. På Bryne kan du gjøre det i naturen med utstyr som man vanligvis må betale for å bruke.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

Rusbrus-krangel ga fem måneder i fengsel

En 19 år gammel mann fra Hå er dømt til fem måneders fengsel for en nedskalling på et utested på Bryne i fjor sommer.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest