Ungdommer forstår råne-klagerne

- Dersom ungdommene blir kastet bort fra parkeringsplassen ved Shell-stasjonen finner de seg en ny plass, sier Vegard Øgård (19).

Vegard Øgård og Rune Husebø (18) er begge elever ved Time vidaregåande skole. De to ser ikke på seg selv som rånere, men innrømmer like fullt at de forstår ungdommene som har bil som hobby.

- For det er det er. En hobby. I motsetning til fotball og annen ballidrett mangler imidlertid disse ungdommene et område satt av til seg, sier Vegard.

LES OGSÅ: Pianostemmer (90) reagerer på råne-lyder

Forstår alle parter

Da går det ut over noen.

- Her på Bryne går det for tiden ut over folk som bor i nærheten av Shell-stasjonen. Og jeg må vel si at jeg føler med dem, sier Rune.

- Vi har selv venner som bor her som klager på støyen, legger Vegard til.

De to Time-elevene har imidlertid liten tro på at rånere spinner med dekkene, sjekker hestekrefter og spiller høy musikk for å plage andre.

- De gjør det fordi de synes det er gøy, spår duoen.

LES OGSÅ: Shell vil samarbeide med naboer

Like moro

Vegard og Rune regner med at et eget område for rånere ville løst mye av problemet. Gjerne med en liten bane hvor fart kunne testes.

- Det er flere som tror at halve moroa forsvinner om råningen trer inn i mer lovlige former. Jeg har imidlertid fått forståelse av at flere av dem som i dag henger ved Shell-stasjonen ville foretrukket å dra til en «råne-bane», sier Vegard.

Rune er enig.

- De aller fleste ville nok takket for et slikt tilbud. Mange er leie av å bli kastet bort fra plasser, supplerer han.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Jæren

Eksperter: Ingen meteoritt

En meteoritt-feber raser over landet. Denne steinen i rullesteinsbeltet ved Grødaland i Hå kunne blitt en sensasjon. Men var ikke ekte vare fra verdensrommet.

Svømmer mot alle odds

Dette lille nøstet av en svart svane har overlevd "Byggeplass Bryne" og 17. mai. Nå skal idyllen beskyttes.

Her er landets største
utendørs helsestudio

Nå trenger du ikke gå i helsestudio for å trene styrke. På Bryne kan du gjøre det i naturen med utstyr som man vanligvis må betale for å bruke.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

Rusbrus-krangel ga fem måneder i fengsel

En 19 år gammel mann fra Hå er dømt til fem måneders fengsel for en nedskalling på et utested på Bryne i fjor sommer.

Onsdag skrev Aftenbladet at naboer til Shell-stasjonen på Bryne klager på bråk fra rånere.

Relaterte bilder

FOTO: Cornelius Munkvik

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest