• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Bruker brannhund i etterforskningen

    Politioverbetjent Per Arne Karlsen i Kripos er på plass på branntomten på Tau - med brannhund.

    VIDEO: Reporter: Tor Inge Jøssang

  • FOTO: Tor Inge Jøssang

22-åringen siktet for mordbrann

Politiet har mandag ettermiddag endret siktelsen mot den pågrepne 22-åringen til å gjelde mordbrann.

En 22-åring bosatt på Tau ble søndag pågrepet og siktet for legemsbeskadigelse i forbindelse med dødsbrannen i Gullbekkveien på Tau søndag morgen. Han var sammen med den nå avdøde Morten Krumsvik (24) lørdag kveld.

22-åringens advokat: – Han er helt knust

22-åringen satt mandag formiddag fortsatt i politiets varetekt. Politiet er mandag ettermiddag i ferd med å endre siktelsen mot mannen til mordbrann, bekrefter politiadvokat Karsten Monsen i Rogaland politidistrikt. 22-åringen blir tirsdag framstilt for varetektsfengsling.

- Fare for bevisforspillelse

– Vi endrer siktelsen på basis av avhør og ellers andre opplysinger i saken, opplyser politiadvokat Karsten Monsen ved Rogaland politidistrikt.

22-åringen har samtykket til varetektsfengsling i to uker. Politiets grunnlag for begjæring om fengsling er faren for bevisforspillelse.

Monsen vil ikke gå inn på de faktiske forhold i saken eller si noe om hva politiet tror har skjedd kvelden og natten før brannen.

– Avdøde og siktede har vært sammen den aktuelle kveld og de bodde i nærheten av hverandre, sier Monsen.

– 22-åringen er ikke avhørt etter at siktelsen mot ham er endret.

Mordbrann har en strafferamme på 21 års fengsel.

LES OGSÅ: Dødsofferet på Tau var i slåsskamp

Vekket av hunden og naboen

24-åring funnet omkommet etter brann

FORTSETTER UNDER BILDET

FOTO: Leserfoto

Sloss

- De to hadde en uoverenstemmelse, og dette førte til håndgemeng, sa advokat Anne Kroken til Aftenbladet søndag kveld Hun forsvarer 22-åringen som da satt i politiavhør.

Det var en grillfest i rekkehuset i Gullbekkveien lørdag. I løpet av denne festen ble de to mennene uenige, og det endte med slåssing. Verken politiadvokat Henriette Kvinnsland eller advokat Anne Kroken ville søndag fortelle mer detaljert om hva som skjedde seinere på kvelden, eller hva dette har med brannen å gjøre.

Video: Pål Christensen

Video: Pål Christensen

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Siste fra Ryfylke

Over 50 passasjerer ble stående igjen på kaien

Kolumbus innførte nye bestillingsrutiner på Ryfylkebåtene.

Pepper mot strandaordføreren

Opposisjonen hevder ordfører Helge Steinsvåg (Ap) opptrer illojalt i Ryfast-saken.

Kvinne skadet etter at «Fjordrott» slo inn i kaien

Kvinne skadet etter at hurtigbåten gikk hardt i kaien, ifølge vitner.

Grunneigarar sigra over Fister Smolt

NVE har sagt nei til søknaden frå Marine Harvest om å ta meir vatn frå Hetlandsvatnet og redusera minstevassføringa i Fisteråna.

Nå kan du gå på ski i shorts

Kontrastane er store i heia i Suldal og Sauda for tida. I Suldalsheia blømer kvitveisen i snøkanten. I Sauda er det fare for snøras.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest