I forkant av VM i sandvolleyball som arrangeres i Stavanger 25. juni til 5. juli, ønsker arrangørene å ha en oppvisningskamp oppe på Preikestolen.
AV: stine strander og Kjell-Ivar grøndal
Selskapet World Event søker Forsand kommune om tillatelse til å lage en sandvolleyballbane på den kjente turistattraksjonen.
I søknaden skriver arrangørene at det er en måte å få vist fram den vakre naturen, Preikestolen, Rogaland og Norge som et reisemål for turister.
Oppvisningskampen spilles etter all sannsynlighet mandag 25. mai.
- Vi har jobbet med dette en stund, og nå ser det endelig ut til å gå i orden med en kamp der oppe den 25. mai, sier sandvolleyproff Bjørn Maaseide til Aftenbladet.no.
De amerikanske OL-vinnerne Todd Rogers og Philip Dalhausser vil bli invitert til å spille kampen mot Bjørn Maaseide og Iver Horrem.
Kampen på Preikestolen skal først og fremst brukes som promo inn mot sandvolley-VM i Vågen som starter 25. juni. Planen er at det både skal tas bilder og video i forbindelse med oppvisningskampen på Preikestolen.
Banen skal ha internasjonale mål på 8 x 16 meter og sikres med et fem meter høyt gjerde. Hvis sandvolleykampen blir noe av, må det fraktes 75 tonn med sand opp til Preikestolen. Sanden vil bli fraktet inn til Lysefjorden med båt og fløyet opp med helikopter. Det vil ta 100 helikopterturer for å få sanden på plass.
Etter det Aftenbladet kjenner til, vil arrangementet koste i overkant av én million kroner.
Kommentarer