• Ferja MF «Hjelmeland» ved kai på Nesvik på nordsiden av Jøsenfjorden.

    FOTO: Heidi Hjorteland Wigestrand

Riksvei 13 kan forkortes med 3 timer og 30 minutter

Det er masse tid å spare på kjøreturen gjennom Ryfylke, Hardanger og indre Sogn.

I dag tar kjøreturen fra Sandnes til Vangsnes i Sogn og Fjordane hele 8 timer og 12 minutter.

En gang i framtiden, kanskje i år 2050, vil det bare ta 4 timer og 42 minutter.

Det viser kjøretidsberegninger utført av transportplanlegger Bjørn Alsaker i Statens vegvesen.

- Dette er det maksimale som kan oppnås og forutsetter at ferjer erstattes av tunneler og bruer. Prosjekter som Ryfast, Sandsfjordbrua og Hardangerbrua vil bli realisert, men det er nok et stykke fram for eksempelvis Jøsenfast, tunnelen Sauda-Etne og Vikafjelltunnelen. Staten prioriterer E 39, E 16 og E 134. Derfor tar det mange år før kjøreturen langs rv 13 går så raskt, understreker Alsaker.

Uten Jøsenfast, Sauda-Etne og Vikafjelltunnelen blir tidsbesparelsen fra Sandnes til Vangsnes likevel 2 timer og 18 minutter. Også det vil merkes godt.

Regionforstørring

I mars vil transportplanlegger Alsaker presentere mulighetene på en veikonferanse i Hardanger.

- Etter hvert som de nye veiprosjekter blir utbygd, vil det åpnes helt nye muligheter for Ryfylke, Hardanger og indre Sogn, mener Bjørn Alsaker.

Det kalles regionforstørring. Når nye og bedre veier forkorter reisetiden, kan folk velge arbeidsplass over et større geografisk område.

- Bedre veier vil føre til at indre Ryfylke og Hardanger blomstrer. Flere kan bo i utkantene når tilgangen på arbeidsplasser bedres, sier Bjørn Alsaker.

På vent

Fylkessamferdselssjef Gunnar Eiterjord orienterte nylig Ryfylke IKS, tidligere Ryfylkerådet, om status for veibygging i regionen.

Han regner med at det legges fram en stortingsproposisjon om Ryfast i løpet av året. Tunnelen Sauda-Etne står på vent etter at nye tunnelkrav økte kostnadene kraftig. Staten prioriterer europaveiene, men Eiterjord håper det er mulig å finne penger til utbedringsprosjekter på riksvei 13 i kommende Nasjonal Transportplan.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Ryfylke

Over 50 passasjerer ble stående igjen på kaien

Kolumbus innførte nye bestillingsrutiner på Ryfylkebåtene.

Pepper mot strandaordføreren

Opposisjonen hevder ordfører Helge Steinsvåg (Ap) opptrer illojalt i Ryfast-saken.

Kvinne skadet etter at «Fjordrott» slo inn i kaien

Kvinne skadet etter at hurtigbåten gikk hardt i kaien, ifølge vitner.

Grunneigarar sigra over Fister Smolt

NVE har sagt nei til søknaden frå Marine Harvest om å ta meir vatn frå Hetlandsvatnet og redusera minstevassføringa i Fisteråna.

Nå kan du gå på ski i shorts

Kontrastane er store i heia i Suldal og Sauda for tida. I Suldalsheia blømer kvitveisen i snøkanten. I Sauda er det fare for snøras.

Relaterte bilder

FOTO: Kjell Arvid Berge

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest