FOTO: Lars Idar Waage
66-åringen fra Sandnes som var tiltalt for overgrep mot flere mindreårige gutter, er i tingretten dømt til fengsel i sju år og ti måneder.
AV: odd kristian stokka
- Retten mener tiltalte har utnyttet de fornærmede på en planmessig og kynisk måte. Han har vært i en posisjon arbeidsmessig der han kom i kontakt med unge gutter. Han har gradvis tilnærmet seg disse ved å gi dem gratis spilletid på automater, samt mat og røyk. Han har tilbudt dem skyss og også tatt dem med hjem til seg. Der har han oppnådd å få guttene i en seksualisert situasjon ved å sette på pornofilm og latt som om de var alene. Det har han siden utnyttet ved å tilby dem penger og annet for å ha ulik seksuell omgang med dem. Dette er en metode som tiltalte har benyttet overfor flere, og som han har erfart har vært virkningsfull. Dette er straffeskjerpende, heter det i dommen fra Jæren tingrett.
I tillegg til fengsel i sju år og ti måneder, er 66-åringen dømt til å betale to av guttene 150.000 kroner i oppreisningserstatning. En tredje ung mann er tilkjent 125.000 kroner.
Anker
- Dommen vil bli anket. Det vil bli anket både over bevisbedømmelsen og rettsanvendelsen, sier 66-åringens forsvarer, Odd Rune Torstrup.
66-åringen er sammen med en 59 år gammel kamerat, også han fra Sandnes, funnet skyldig i seksuelle overgrep mot mindreårige gutter, og produksjon og oppbevaring av barneporno i hjemmene sine.
59-åringen er dømt til fengsel i ett år og fire måneder og må betale offeret 40.000 kroner.
Nekter
- Nei, svarte 66-åringen da tiltalepunktene for grove seksuelle overgrep mot til sammen tre unge gutter under 14 år ble lest opp for ham i Jæren tingrett. Ifølge dommen skjedde overgrepene mellom 1996 og 2003 i mannens bolig i Sandnes.
66-åringen mener guttene var over 16 år og over den seksuelle lavalder da de seksuelle handlingene skjedde. Jæren tingrett trodde ham ikke.
Mannens 59 år gamle kamerat er dømt for å ha misbrukt én av de tre guttene i to år, etter at 66-åringens overgrep mot den da 15 år gamle gutten opphørte. 59-åringen mener gutten var over 16 år da de hadde seksuell omgang, og nektet for overgrep også han.
Fant hemmelige opptak
Hjemme hos 66-åringen har politiet funnet sju egenproduserte barnepornografiske filmer etter at mannen med skjult kamera i boligen skal ha filmet flere uvitende, onanerende unge gutter mens han viste dem pornofilmer. Det ble også funnet 125 barnepornografiske bilder av navngitte unggutter, samt flere cd-er med til sammen 6603 overgrepsbilder og 12 overgrepsfilmer av uidentifiserte barn.
Begge de to tiltalte har i retten innrømmet denne besittelsen og produksjonen av barneporno i Sandnes.
Varslet kameraten i avhør
Politiet fant barnepornografisk materiale hjemme hos begge de to kameratene etter at 66-åringen, mens han satt i avhør på politikammeret i Stavanger, klarte å ringe 59-åringen i en liten pause i avhørene. Fra en telefon på avhørsrommet fikk han kameraten til å dra hjem til seg og fjerne et skap med barneporno. Skapet ble forsøkt gjemt i en garasje, men politiet hadde fått med seg telefonsamtalen.
59-åringen innrømmer å ha motarbeidet politiets etterforskning ved å fjerne og gjemme skapet.
Ordfører Stanley Wirak er villig til å oppgi utbygging på Vatneli, så lenge Sandnes øst totalt får plass til 40.000 nye sandnesgauker.
Hvorfor være utendørs i sola når du kan være innendørs og gjøre det som er aller kjekkest?
Kommentarer