• FOTO: Anders Minge

Gratis-brunsj trakk tusener

Ett tonn mat var imidlertid ikke nok til å mette det sultne Blink-publikummet. - Det har tatt helt av, sier «fru Blink», Kaja Moe.

– Det er et flott syn, konstaterer Kenneth Reime, daglig leder av cateringbedriften Servit, som samarbeider med Blink-festivalen.

- Dobbelt så mange

Mellom 4.000 og 5.000 mennesker stod i matkø i Vågen lørdag formiddag, for å smake på Servits brunsj.

Maten skulle lokke flere til byen tidlig på dagen – noe arrangørene i høyeste grad lyktes med. I løpet av tre kvarter ble 8.000 enheter med mat revet bort. Det er en halvtime mindre enn i fjor.

- Det har tatt helt av, jeg tror det er dobbelt så mange som i fjor, sier Kaja Moe, som tittulerer seg selv som «fru Blink». Moe er nemlig gift med Blink-sjef Odd Langhelle

- Jeg tror Blink-festivalen har begynt å sette seg hos folk, og det kommer flere tilreisende, sier Moe.

Artikkelen fortsetter under bildet

Menneskene flokket seg i Vågen for å spise, treffe folk og føle på Blink-stemningen. (Foto: Anders Minge)

FOTO: Anders Minge

SE BILDEGALLERI FRA FREDAGENS ALEXANDER RYBAK-KONSERT

LES OGSÅ:

LES OGSÅ: Marit Bjørgen vinner alltid i Sandnes

LES OGSÅ: Nesten alle fikk en bit av Rybak

LES OGSÅ: Været stopper ikke Blink

SE VÆRUTSIKTENE FOR SANDNES OG RESTEN AV VERDEN PÅ AFTENBLADET.NOS VÆRSIDER

SE WEB-KAMERA FRA VÅGENOMRÅDET I SANDNES HER

Mat trekker folk

Gratis mat er tydeligvis et sikkert kort for å trekke store folkemengder.

- Det er et fascinerende fenomen, som jeg aldri blir helt klok på, ler Servit-sjefen.

- Det er selvfølgelig veldig kjekt at stuntet vårt drar ned folk til byen, når vi legger såpass mye arbeid i det, legger Reime til.

Hele ett tonn med mat har blitt tilberedt hos Hana-bedriften på fredagen og lørdagen. Blink-publikummet mesket seg blant annet med til sammen 350 kilo brød, 100 kilo frukt og grønnsaker, 300 lefser, 60 kilo reker og 50 kilo karbonader og ost. Også skinke, egg, roastbiff og pepperørret ble inntatt i Vågen, hvor sola hadde spandert sin tilstedeværelse.

Ett tonn mat forsvant på 45 minutter. Enda en Blink-rekord. (Foto: Anders Minge )

FOTO: Anders Minge

Grådige

Med 8.000 blingser, var det beregnet to til hver. Noen sneik imidlertid til seg litt mer enn det. Dermed ble det noe murring blant enkelte av dem som kom til tomme fat.

- Det er kanskje ikke alle som er så flinke å dele, og dermed rekker ikke maten så lenge som planlagt, sier Reime.

Blink-samarbeidet med Hana-bedriften er allerede avtalt til neste år. Om det blir mer mat å tilby enn i år, er usikkert. Gratis-stuntet er tross alt ikke gratis for alle.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Sandnes/Gjesdal

Wirak kan droppe Vatneli

Ordfører Stanley Wirak er villig til å oppgi utbygging på Vatneli, så lenge Sandnes øst totalt får plass til 40.000 nye sandnesgauker.

Danseslag i skyggen

Hvorfor være utendørs i sola når du kan være innendørs og gjøre det som er aller kjekkest?

Sandnes Ulf-FKH får streike-disp

Fagforbundet i Sandnes har gitt Sandnes kommune dispensasjon til å få gjennomført mandagens lokalderby i Sandnes idrettspark.

Fant høvdingens storstue

Etter 1500 års mørke dukket den opp av matjorda i forrige uke: En av Norges største jernaldergårder, en gang bebodd av en mektig høvding.

Taxivold opp i Høyesterett

22-åringen fikk et halvt års fengsel for å ha brukket nesen på taxisjåføren. Nå vil Høyesterett ta anken.

Webkamera Sandnes

Sandnes

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest