VIDEO: Aftenbladet Video
FOTO: Pål Christensen
Helse, omsorg og skole skjermes mot økonomiske kutt og flertallspartiene Ap, Frp, Sp, Sv og Pensjonistpartiet er enige om at det heller ikke neste år blir eiendomsskatt.
AV: odd kristian stokka
Dette er noe av innholdet i flertallspartienes budsjettforslag i Sandnes som Ap, Frp, Sp, Sv og Pensjonistpartiet presenterte klokken 8 mandag morgen.
Flertallspartiene er enige om at det heller ikke neste år blir innført eiendomsskatt i Sandnes neste år.
- Vi kunne foreslått eiendomsskatt, men det er ikke flertall og vi har derfor parkert eiendomsskatten, sier ordfører Stanley Wirak (Ap).
Flertallspartiene presenterer et budsjettforslag omtrent i samme balanse som rådmannen.
- Den økonomiske usikkerheten om det er grunnlag for både investering og drift for boas på Altona gjør at vi satser på Riskatun som er økonomisk håndterbart i størrelse, sa Sirnes.
Totalt lovet rådmannen likevel 60-65 nye sykehjemsplasser på Riskatun og i Sandnes helsesenter (tidligere Sandnes sykehus).
Jan Refnes, SVs gruppeleder, er komfortabel med å ha inngått budsjettavtale sammen med erkefienden Frp.
- Folk har jo lurt på hvordan dette skulle gå. Men det har gått forbausende godt. Vi i SV kunne skrevet dette budsjettforslaget alene, sier Refsnes.
Fagforbundet i Sandnes har gitt Sandnes kommune dispensasjon til å få gjennomført mandagens lokalderby i Sandnes idrettspark.
Etter 1500 års mørke dukket den opp av matjorda i forrige uke: En av Norges største jernaldergårder, en gang bebodd av en mektig høvding.
Kommentarer