• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Ber folk fortsatt være observante

    Politistasjonssjef Odd Tveit Jørgensen kan ikke garantere at rett mann er tatt for seks branner i Sandnes. Politiet er fortsatt interessert i tips.

    VIDEO: Reporter Geir Arne Selvær | Foto: Torstein Lillevik

  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Seks branner i Sandnes natt til lørdag

    De seks brannene i Sandnes natt til lørdag er trolig påsatt. Jønningheia barnehage ble totalskadet og må bygges opp igjen fra grunnen. Politiet går bredt ut med taktisk og teknisk etterforskning.

    VIDEO: Videoreporter: Eirik Skagen

  • Politiadvokat Kristin Nord-Varhaug og forsvarer Einar Grape studerer kartet over brannene før fengslingsmøtet i tingretten.

    FOTO: Odd Kristian Stokka

Politiet avslutter mordbrannetterforskning

En 33-åring er fortsatt siktet og hovedmistenkt for seks branner i Sandnes i september. - De får ham ikke dømt på de bevis de har nå, sier forsvareren.

- Politietterforskningen av brannene er avsluttet og saken blir i løpet av noen uker oversendt statsadvokaten med min innstilling til påtaleavgjørelse, sier politiinspektør Kristin Nord-Varhaug, nyutnevnt leder av påtaleseksjonen ved Sandnes politistasjon.

Hun vil ikke si om hun innstiller på at 33-åringen bør tiltales for mordbrann, men sandnesmannen har fortsatt status som siktet.

- Er 33-åringen fortsatt politiets hovedmistenkte i denne saken?

- Ja, svarer politiinspektør Nord-Varhaug.

Mye kan dermed tyde på at påtalelederen vil innstille på at 33-åringen skal tiltaltes.

Fengslet og løslatt

33-åringen ble pågrepet og siktet for mordbrann etter seks påsatte branner på rad og rekke i Sandnes natt til 26. september. I Jæren tingrett ble mannen varetektsfengslet i fire uker, men Gulating lagmannsrett mente bevisene mot mannen ikke var sterke nok og løslot 33-åringen.

I kjennelsen unntatt offentlighet skrev lagmannsretten at det var grunnlag for å sjekke 33-åringens bevegelser brannatta, men mente det var under 50 prosent sannsynlighet for at mannen er gjerningsmannen. Dermed var ikke grunnvilkåret for varetektsfengsling om skjellig grunn til mistanke oppfylt, og den siktede 33-åringen ble løslatt.

Blir overrasket

33-åringens forsvarer Einar Grape sier til Aftenbladet at han ikke tror mannen blir tiltalt.

- Det vil overraske meg hvis politiet innstiller på tiltale med de bevisene de har. Bevisene er de samme som i lagmannsretten, der retten fant at det ikke engang var skjellig grunn til mistanke, sier Grape.

- For å være litt freidig: De får ham ikke dømt på det de har nå, sier forsvareren.

Han krever at det snarest blir tatt en påtaleavgjørelse.

- Min klient kan ikke gå rundt resten av livet og være siktet, sier Grape.

Nekter

33-åringen har hele tiden nektet for å ha noe med de seks brannene i Sandnes å gjøre.

- Han nekter straffskyld og avviser enhver befatning med saken, har forsvarer Einar Grape tidligere sagt til Aftenbladet.

- Han har forklart at han bor ved to av åstedene. Natt til lørdag (brannatta, red. anm.) syklet han hjemover, og passerte åstedene før det begynte å brenne. At vitner har sett ham ved åstedene er derfor naturlig, sier Grape.

Nabo

Den mordbrannsiktede 33-åringen har levert flyttemelding flere ganger de siste årene. To av stedene der han har opplyst å ha bodd, ligger bare noen hundre meter fra ett eller flere av bygningene som ble antent natt til lørdag 26. september. Aftenbladet kjenner også til at 33-åringen bodde på en tredje adresse da han ble pågrepet. Også denne boligen ligger i nærheten av flere av åstedene.

Stjålet jakke

Politietterforskerne fattet tidlig interesse for 33-åringen. Han ble raskt tatt inn til alibisjekk, men først pågrepet klokken 18.49 onsdagen etter.

Politiet mener de kan knytte 33-åringen til åstedene gjennom vitneobservasjoner og videobilder fra overvåkingskameraer i det aktuelle tidsrommet før og etter midnatt. Han skal da ha vært iført en gjenkjennelig, stjålet jakke. De mener også 33-åringen ikke har snakket sant om tidspunktet for når han var hjemme natt til 26. september.

Den siktede er kjent for politiet fra før og er tidligere straffedømt, men ikke for ildspåsettelse. Tidligere saker har dreid seg om kjøring i påvirket tilstand, samt mindre narkotikasaker.

Mordbrann

33-åringen er siktet etter den såkalte mordbrannparagrafen, straffelovens paragraf 148 (se faktaboks).

Ingen personer ble alvorlig skadet i brannene, men mordbrannparagrafen omfatter også fare for tap av menneskeliv og utstrakt ødeleggelse av fremmed eiendom.

Strafferammen for mordbrann er mellom to og inntil 21 års fengsel.

SE OVERSIKT MED BILDER FRA ALLE BRANNENE HER.

LES OGSÅ:

(07.10.2009)

(02.10.2009)

(01.10.2009)

(01.10.09)

(01.10.09)

(29.09.09)

(28.09.09)

Seks branner i Sandnes sentrum (26.09.09)

(26.09.09)

(26.09.09)

Fant bensinkanne ved brennende barnehage (26.09.09)

Har du tips/opplysninger i denne saken? Tips oss på nyheter@aftenbladet.no, telefon 05150, eller sms/mms TIPS til 05150.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Siste fra Sandnes/Gjesdal

Wirak kan droppe Vatneli

Ordfører Stanley Wirak er villig til å oppgi utbygging på Vatneli, så lenge Sandnes øst totalt får plass til 40.000 nye sandnesgauker.

Danseslag i skyggen

Hvorfor være utendørs i sola når du kan være innendørs og gjøre det som er aller kjekkest?

Sandnes Ulf-FKH får streike-disp

Fagforbundet i Sandnes har gitt Sandnes kommune dispensasjon til å få gjennomført mandagens lokalderby i Sandnes idrettspark.

Fant høvdingens storstue

Etter 1500 års mørke dukket den opp av matjorda i forrige uke: En av Norges største jernaldergårder, en gang bebodd av en mektig høvding.

Taxivold opp i Høyesterett

22-åringen fikk et halvt års fengsel for å ha brukket nesen på taxisjåføren. Nå vil Høyesterett ta anken.

Den som volder ildebrann, sammenstyrtning, sprengning, oversvømmelse, sjøskade, jernbaneulykke eller luftfartsulykke hvorved tap av menneskeliv eller utstrakt ødelæggelse av fremmed eiendom lett kan forårsakes, eller som medvirker hertil, straffes med fengsel fra 2 år inntil 21 år, men ikke under 5 år såfremt noen på grunn av forbrytelsen omkommer eller får betydelig skade på legeme eller helbred. Forsøg kan straffes lige med fuldbyrdet Forbrydelse.

Relaterte bilder

FOTO: Ronny Hjertås

FOTO: Ronny Hjertås

FOTO: Ronny Hjertås

FOTO: Ronny Hjertås

FOTO: Ronny Hjertås

FOTO: Ronny Hjerås

Webkamera Sandnes

Sandnes

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest