-
Fotballdans blir politikermat
Hva er akseptabelt i en forestilling som vises i skolesammenheng? Den debatten vil fylkespolitikerne ta etter at ungdomsskoleelever har sett danseforestillingen "A dance tribute to the art of football" som en del av undervisningen. Men - få av politikerne har selv sett oppsetningen. Vi tok med Kristelig Folkepartis Solveig Ege Tengesdal på dagens skoleforestilling.Her er den omstridte sekvensen
Her er seksvensen der danserne tar av seg klærne i «A Dance Tribute to the Art of Football».Viser politikerne blanke messingen
Politikere og annet godtfolk er spesielt invitert til en ny oppsetning av Jo Strømgrens fotballdanseforestilling fredag i Sandnes kulturhus. Den store nakendebatten fra sist oppsetning i november ligger bak.
AV: eldri espedal storhaug
Publisert: Oppdatert:Strømgrens «A dance tribute to the art of football» skapte stor lokal debatt i høst etter at et foreldrepar fra Vigrestad og deres datter gikk ut i Stavanger Aftenblad og kritiserte at ungdomsskoleelever ikke fikk velge vekk denne skoleforestillingen. De reagerte på fire nakne dansere i en dusjescene og ekkel stemning i Sandnes kulturhus.
LES OGSÅ:
(05.11.09)
Siddis-ungdom har sett en bar rumpe før (06.11.09)
(06.11.09)Overraska av nakne menn på scenen (04.11.09)
Når nå forestillingen settes opp på ny, har Gry Isabel Sannes-Knutsen i Sandnes kulturhus invitert politikere og en rekke andre som bidro i debatten i november.
– Nå kan de selv vurdere forestillingen, sier leder for RAS, Regional Arena for Samtidsdans.
– Har dere solgt flere billetter enn vanlig på grunn av «rabalderet»?
– Omtrent som til forestillingene før jul. Vi har tidligere satt opp Strømgren to ganger pluss skoleforestillinger i regi av Den kulturelle skolesekken. 6500 mennesker i regionen har sett forestillingen allerede, sier Sannes-Knutsen.
– Har debatten skadet eller styrket Strømgrens posisjon?
– Debatt er alltid viktig. Men jeg er skuffet over at denne debatten grunner i en hentydning til nakenhet, sier prosjektlederen som ikke forventer ytterligere protester.
Forestillingen fikk den Norske kritikerprisen i 1998. Forestillingen er spilt over 300 ganger rundt i hele verden – uten protester.
Jo Strømgren selv syntes det var sørgelig at en i utgangspunktet etisk oppbyggelig symbolikk ble avfeid som sexistisk provokasjon av voksne mennesker som ikke engang har sett forestillingen.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Sandnes/Gjesdal
Webkamera Sandnes
Sandnes
-
Skjærefjøl på komfyr førte til brann
En gutt måtte til legevakt etter en brann i et hus i Markveien på Sandnes torsdag kveld.
-
Har ikke tenkt på stråling
Elevene ved Riska ungdomsskole synes det er greit med trådløst nettverk, men nå vil de vite mer om stråling.
På forsiden nå
Siste saker
- Skjærefjøl på komfyr førte til brann
- Forsvareren: - Mediene driver personforfølgelse av en svært syk mann
- Venstre klar for selvkritisk runde
- Takket læreren ja til eple?
- Desse studentane har flest sexpartnarar
- Frykten sprer seg i syrisk opprørshovedstad
- Snø, sludd og sol i helgen
- Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla
- Riksadvokaten åpner for å påstå straff for Breivik
- Stress blir til fett
- - Statssekretær i Hellas trekker seg
- Politiet fikk storfangst i fjorden
- Karzai: - Åtte barn drept i NATO-angrep
- Falsk vannkontrollør er trolig selger
- Gro Skartveit: - Umenneskeleg arbeidspress
- Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige
- Venstre-toppene festet med mindreårige
- Far måtte bære sykt barn hjem
- Øvelse i Møllebukta
- Her blir det verdenscup i BMX
Mest lest
- Oltedalulykken: - Mange har det veldig vondt nå
- Far måtte bære sykt barn hjem
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- - Solum Larsen skjenket 17-åringen
- Martin (3) kan ha reddet synet via Facebook
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige
- Venstre-toppene festet med mindreårige
- Nye bølgemålinger kan gjøre plattform ubrukelig
- Gro Skartveit: - Umenneskeleg arbeidspress
- 8-åring omkom etter Oltedal-ulykken
- Stikkontaktar kan vera brannfelle
- – En styrke å høre om andre som har opplevd det samme
- Desse studentane har flest sexpartnarar
Kommentarer