• Rådyrene i Sirdal er svært utsatt når det er store mengder snø.

    FOTO: Colourbox.com

Båndtvang skal redde rådyr i Sirdal

Rådyrene i Sirdal er svært utsatt når det er store mengder snø. De kan gå dukken dersom de blir skremt av løshunder, mener Viltnemnda.

Det er Viltnemnda i Sirdal som har bedt om at det innføres ekstraordinær båndtvang med øyeblikkelig virkning.

- Dette har vi gjort for å beskytte rådyrene. De er veldig utsatt med så mye snø, sier lederen i Viltnemnda, Ivar Skregeli, til Aftenbladet.

- De kan nesten ikke bevege seg i løssnøen. Og dermed blir de svært stresset dersom en hund nærmer seg. Det er nå halvannen meter snø på Sinnes.

Byfolk med hund

I følge Skregeli er det svært mange skiløpere i de oppkjørte løypene i Sirdal i helgene, og mange hyttefolk. En del av dem har hunden med seg.

- Noen er flinke og har hunden i bånd. Men mange slipper hunden løs, og det er helst kjeft å få dersom vi påpeker det, sier Skregeli.

Nå kan han altså slå i bordet med en ekstraordinær forskrift om båndtvang, fra Lunde og nordover.

Skregeli har foreløpig ikke fått konkrete meldinger om at hund har tatt rådyr. Men det kan fort skje, mener han.

Rovdyrene trussel

Rådyrbestanden i Sirdal er nå middels stor. Skregeli forteller at både rev og gaupe er en alvorlig trussel for dem.

- Det er veldig mye rev i Sirdal nå. En mann på Lunde har alene skutt 15 rever, og lenger nede i dalen har en annen skutt åtte. Det er skuddpremie på rev, og den er visstnok 500 kroner.

Gaupa verst

Gaupa er enda verre. Rådyr er hovedretten til gaupe, som tar omtrent ett rådyr i uka, altså 52 rådyr i året. Men nå er det så enkelt å ta dem at gaupa ikke spiser opp hele rådyret. Det er spesielt sør i kommunen at det er observert gaupe.

Eller på viltfronten: Det er mellom 70 og 100 elg i Sirdal, og det er lite. Det kan bli aktuelt å innføre strengere restriksjoner på jakten. Hjortebestanden har økt dramatisk de siste årene. Skregeli er selv med i et jaktlag som har felt åtte hjorter i høst. Reinsdyrene, som ble hardt beskattet i Sirdal på 1990-tallet, har forsvunnet østover til Setesdal. Ivar Skregelig venter på at de skal komme tilbake.

Uklar annonse

Båndtvangen ble annonsert i Aftenbladet fredag, men det sto ingenting om årsaken.

«Hunder skal være fysisk hindret fra å løpe fritt». Og videre: «Enhver kan oppta hund som er løs i strid med denne forskriften».

Det heter at løshund som opptas skal leveres tilbake til eieren, men dette gjelder ikke dersom «hundeeieren åpenbart ikke kan ta hånd om hunden på forsvarlig og lovlig måte».

Rådmann Kjell Arvid Berland i Sirdal vet ikke så mye om denne saken når Aftenbladet ringer.

- Båndtvang? La meg sjekke, sier han.

Når forklaring er innhentet, innrømmer Berland at annonsens utforming var uheldig. Det burde nok stått at det var store snømengder og rådyrenes ve og vel som var bakgrunnen for båndtvangen.

Det er forøvrig mulig å påklage båndtvangen inn for fylkesmannen. Det står nemlig under punkt seks i forskriften.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Sirdal og Agder

Tysker i skårfeste ved Kjerag i natt

En tysker (60) våget verken gå opp eller ned fra fjellhyllen ved Kjerag-stien.

Suleskarveien åpner i dag

«Den tredje vei» mellom øst og vest åpner i dag.

Politimann ble hengende fast i fallskjerm i fjellskrent

En turgåer på Høgfjellet i Flekkefjord fikk søndag kveld plutselig øye på en mann som hang fast i en fallskjerm i fjellskrenten.

Suleskar-åpning utsatt

Suleskarvegen skulle egentlig åpnet 20. mai, men er fortsatt stengt.

- Color Line krever blodpris for tuben

Fjord Line vil heller ikke i år betale det de mener er blodpris for leie av gangtunnelen i Kristiansand havn, og busser i stedet passasjerene inn på fergen.

Relaterte bilder

Denne annonsen sto i Aftenbladet fredag.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest