Litt forsinket, men dog. De siste dagene har flere hytteeiere i Hunnedalen fått strøm på hytta.
AV: elin frøkedal
- Det har tatt sin tid, men endelig, nå har vi fått strøm på hytta, forteller Helge Surdal.
Han har hatt hytte i Hunnedalen i 15 år.
- Lyse har gjort en tapper jobb. Denne uka har det vært skikkelig drittvær i området, med bløt tung snø, forteller Surdal.
Han var oppe på hytta torsdag for å få med seg øyeblikket da hans hytte skulle tilkobles strømnettet.
20-30 hyttenaboer har allerede fått strøm, men i dag klokka 14 var det familien Surdals tur.
- Jeg har brukt hytta mye i alle år, og har ikke savnet det å ikke ha strøm så mye. Det skal likevel bli deilig å få en lunk i hytta på fredagskvelden når vi kommer opp på hytta, sier han.
Prislappen for hytteeierne som har valgt å få strøm på hytta er på 36.905 kroner i tilknytningsavgift.
Leder av strømkomiteen i Hunnedalen, Ove Johan Aklestad, har jobbet med denne saken i fem år. Han er naturlig nok også svært fornøyd med å ha fått strøm fram til noen av hyttene før jul.
- Det har blitt gjort to forsøk tidligere med å få strøm til Hunnedalen uten at det har lykkes. Det er kostbare investeringer som må til i og med at strømmen hentes fra Gilja via høyspentlinje til Øvstabø og kabler i bakken videre opp til Hunnedalen. I denne runden har 290 hytter tegnet avtale om strøm, av 355 mulige. Det gjorde at vi fikk dette til, forteller Aklestad.
Prosjektet har blitt tre uker forsinket på grunn av store nedbørsmengder i høst.
- De som skal feire jul og nyttår blir prioritert først, så vil resten komme i tur og orden etter nyttår og videre utover vinteren, sier Ove Johan Aklestad.
290 hytteeiere i Hunnedalen er i ferd med å få innlagt strøm. (Arkivfoto) FOTO: Jon Ingemundsen
Kommentarer