Knokler knaser hos fjellfolket, uvanlig mange skader

Håndledd brister. Hjerner rystes. Kraveben brekker. Roverspeidernes beredskapsgruppe melder om uvanlig mange skader i Sirdal.

– Hittil i vinter har vi hatt 34 skader, og ennå er vi tidlig i skisesongen. I hele fjor vinter hadde vi 50, opplyser Ivar A. Nøttestad, heltidsansatt speider og daglig leder i Rovernes beredskapsgruppe Rogaland.

Når Nøttestad snakker om skader, er det tilfeller speidernes førstehjelpere tar seg av, og deretter sender til lege. I år er det overveiende antallet kommet i alpinbakkene, og veldig mange skyldes ugreie møter med bakken etter luftige hopp.

Bruk hodet, bruk hjelm

– Ungdommen er flink til å bruke hjelm. Dette hodeplagget har nok spart oss for en dødsulykke denne sesongen, sier Nøttestad. Han retter en ørliten pekefinger mot den eldre garde, i håp om at også den vil bli flinkere til å iføre seg slagfast hodeplagg.

Ellers går det i brudd; armer, bein, kravebein og en og annen hjernerystelse. Nøttestad tror streng kulde har litt av skylden for det store skadeomfanget denne vinteren. Skiløperne glemmer å varme opp, og blir stive og støle og dermed mer utsatt for skader idet moroa i bakken begynner.

For dristige?

– Har mange litt for høye tanker om sine egne skiferdigheter?

– Noen bør nok huske at de som viser de voldsomste krumspringene i OL, har trent en god del. Det gjelder å utvikle teknikken steg for steg, og ikke la seg hisse opp av kompisene. Dessuten er det tilrådelig å vente med de aller dristigste triksene når det er veldig hardt i bakken, råder Nøttestad.

I neste åndedrag sier han det er flott at så mange kommer seg ut i snøen, og han vil absolutt ikke skremme noen til å holde seg hjemme.

Knallhardt føre

Hittil i sesongen har roverne tatt seg av bare et par skadede turløpere. Det lave tallet skyldes mye føret. Det er lite snø, og hardt mange steder. I enkelte partier i turløypene er det bare is, så pass på, advarer Nøttestad.

Rovernes beredskapsgruppe er stasjonert på Ådneram. De som trenger hjelp i Sirdal, ringer det vanlige nødnummeret, 113, så sender folkene på akuttsentralen ut speiderbevegelsen.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Sirdal og Agder

Tysker i skårfeste ved Kjerag i natt

En tysker (60) våget verken gå opp eller ned fra fjellhyllen ved Kjerag-stien.

Suleskarveien åpner i dag

«Den tredje vei» mellom øst og vest åpner i dag.

Politimann ble hengende fast i fallskjerm i fjellskrent

En turgåer på Høgfjellet i Flekkefjord fikk søndag kveld plutselig øye på en mann som hang fast i en fallskjerm i fjellskrenten.

Suleskar-åpning utsatt

Suleskarvegen skulle egentlig åpnet 20. mai, men er fortsatt stengt.

- Color Line krever blodpris for tuben

Fjord Line vil heller ikke i år betale det de mener er blodpris for leie av gangtunnelen i Kristiansand havn, og busser i stedet passasjerene inn på fergen.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest