FOTO: Jarle Aasland
Bortfallet av kontantstøtten har ikke gjort søkerbunken til barnehagene betydelig større.
Totalt 2406 personer i Stavanger hadde søkt om barnehageplass da fristen gikk ut 1. februar. 2051 av disse har barn som er født før 1. september i fjor. De har dermed rett til plass.
355 har barn som er født etter 1. september, og disse har altså ikke rett på barnehageplass i år.
- Totalt sett har vi hatt en økning på rundt 200 søknader sammenliknet med i fjor. Halvparten av disse, altså rundt 100 søknader, skyldes befolkningsvekst og var ventet. Nå vil vi gå inn i detaljene og se hva den andre halvparten av økningen skyldes. Vi vet at om lag 300 personer i Stavanger har hatt kontantstøtte, og vi vil se på om det er noen av disse som nå har søkt barnehageplass, sier Rannveig Eriksen, barnehagesjef i Stavanger.
Hun mener kommunen har tatt høyde for økningen i antall søknader og dermed vil kunne tilby plass til alle som har rett.
- Vi åpner noen nye plasser i Jåtten barnehage, Lassa barnehage utvides, og i tillegg har vi noen restplasser i eksisterende barnehager, sier Eriksen.
Men – det finnes mange usikkerhetsmomenter som kan gi utslag.
- For eksempel vet vi ikke hvor mange barn som er født etter 1. september som får plass i de private barnehagene. Vi vet heller ikke hvor mange som tar imot tilbudene de nå vil få, og dersom det er store endringer her, kan dette få utslag, forklarer Eriksen.
Hun har tidligere uttalt til Aftenbladet at barn uten rett vil ha svært liten mulighet til å få plass i en kommunal barnehage i år. De private har imidlertid egne opptakskriterier, og de har lov til å tilby plass også til barn uten rett til plass. I inneværende barnehageår er det 107 barn uten lovfestet rett i de private barnehagene i kommunen.
Noen av dem som har rett til plass, vil likevel få avslag i første brev, som blir sendt ut i midten av mars. Disse kan imidlertid gå videre mot sommeren uten store bekymringer.
– De vil få en plass før barnehageåret starter, men noen vil ikke få beskjed om hvilken barnehage de har fått plass i før nærmere sommeren. Det er viktig å understreke at de kan få tilbud i en barnehage som de ikke har søkt seg til. Vi har plikt til å gi et tilbud, men vi har ikke plikt til å gi tilbud i den barnehagen det er søkt om plass i, sier Eriksen.
De som ikke har rett til plass, bør imidlertid ikke vente til sommeren før de snur seg rundt og leter etter annet barnepass. Det er slutt på tidene der man kunne satse på at det dukket opp en ledig plass.
Rannveig Eriksen, barnehagesjef i Stavanger FOTO: Jarle Aasland
Kommentarer