• FOTO: Jon Ingemundsen

I retten for voldtektsforsøk

Mandag møter en 42-årig taxisjåfør i Stavanger tingrett, tiltalt for voldtektsforsøk mot en kvinnelig passasjer i mars 2009. Det er en av mange saker i kjølvannet av fjorårets bølge av voldtektssaker.

Natt til 21. mars 2009 praier en 21 år gammel kvinne taxi i Stavanger sentrum. Hun sovner i bilen og våkner av at sjåføren er i ferd med å dra av henne buksene. Taxien står parkert i Randaberg, langt fra kvinnens bolig. Hun har i ettertid forklart at 42-åringen forsøker å tiltvinge seg samleie. Kvinnen slåss seg løs og flykter halvnaken mot et boligfelt med taxisjåføren etter seg.

Saken føyer seg inn i en uvanlig lang rekke anmeldelser av grove voldtekter og voldtektsforsøk i Stavanger i 2009.

- Plutselig hadde vi flere overfallsvoldtekter enn i Oslo. Sett i forhold til innbyggertallet, der Oslo er nesten fem ganger større, så er det enormt mye, sier politistasjonssjef Henry Ove Berg i Stavanger til NTB.

Av 49 anmeldte voldtekter i Stavanger i fjor var hele 19 overfallsvoldtekter. Langt de fleste gjerningsmennene ble utpekt som ikke-vestlige.

Panikk

Ifølge den 21 år gamle kvinnen ga taxisjåføren opp jakten da de kom til boligbebyggelse på Randaberg. Da hun anmeldte saken til politiet, var det tredje gangen på seks uker at en utenlandsk taxisjåfør skulle ha forgrepet seg på en kvinnelig passasjer. I tillegg kom de grove overfallsvoldtektene samme vinter. Flere kvinner var voldtatt i mørklagte smug i Stavanger sentrum.

- Vi måtte erkjenne at vi har et samfunnsproblem. Jentene følte at de ikke kunne gå trygt og frykten spredte seg, sier Berg.

Stavanger-mediene slo opp voldtektssakene, og en periode var byen sterkt preget. Kvinner vegret seg mot å gå ut i helgene. Politiet rådet kvinner til å ta følge med noen på vei hjem og utvise forsiktighet. Taxisjåfører og innvandrergrupper følte seg stigmatisert. Så ble det tatt grep.

Forfulgt

Politiet satte inn store ressurser og styrket vold og sedelighetsavdelingen med personell og kompetanse. Det ble satt inn mer uniformert politiet i gatene.

- Vi iverksatte også spaning for å avdekke om det var noe mønster i overfallsvoldtektene. Og det fant vi, sier Berg.

Spanere oppdaget at unge, berusede jenter som forlot utesteder alene, flere ganger ble forfulgt. Mennene som gikk etter jentene ble stanset og registrert.

I samarbeid med Stavanger kommune innledet politiet også et større samarbeid med blant annet voldtektsmottak, taxinæringen og ulike berørte organisasjoner.

- Dette samarbeidet vil fortsette. Vi skal ikke tilbake til den situasjonen vi hadde. Kanskje har vi funnet et konsept flere kan dra nytte av, sier Berg.

Med buksa nede

Innsatsen høstet resultater. Fire personer er pågrepet i forbindelse med taxivoldtektene og sju i de resterende overfallsvoldtektene. Etter at politiet startet med spaningen har de bare hatt én lignende sak, og i den ble en mann tatt på fersken for voldtektsforsøk.

- Det er kjempegodt å se at vi har løst saker og at de kommer for retten. Men det er enda bedre å registrere at vi ikke har hatt noen overfallsvoldtekter hittil i 2010, sier Berg.

42-åringen som møter i Stavanger tingrett mandag er tiltalt for brutalt voldtektsforsøk. Tiltalen har strafferamme på minst to år og maks ti år i fengsel.

Sjåføren innrømmer å ha kjørt kvinnen og å ha vært i det aktuelle området. Han nekter for øvrig straffskyld etter tiltalen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Stavanger/Sola/Randaberg

MC i sommersol

Årets Hog Run, det 20. i rekken, ble arrangert i dag. I overkant av 150 sykler møtte opp til årets tur.

Cruisekrise uten lostjenesten

Når streiken trappes opp på onsdag, vil cruisetrafikken også til Stavanger stanse opp. Bare den første uken skal det komme 11 cruiseskip med 21.492 passasjerer til byen.

Badegjester i søppelhav

Søppel fløt på friområdet på Vaulen lørdag morgen. Lørdag kveld var Aftenbladet på Vaulen, da var det ingenting som vitnet om festligheter.

Samlet inn 14. 907 50 øringer til kreftsaken.

Vekten av dunken var hele 80 kilo!

Over 50 passasjerer ble stående igjen på kaien

Kolumbus innførte nye bestillingsrutiner på Ryfylkebåtene.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest