FOTO: Kristian Jacobsen
Det var kø utenfor da Apotek Løven i Olav Vs gate i Stavanger åpnet dørene klokka 08.30 i dag. Alle i køen sto med skjema i hånden. De skulle hente medisin mot svineinfluensa, uten resept.
AV: sveinung bendiksen
Og sånn fortsatt det utover formiddagen. Det var kø foran lukene til det farmasøytiske personalet, som skulle vurdere om grunnen til at kundene skulle få Tamiflu var gode nok.
For mange var de det, for andre ikke. Kriteriene er greie de, synes apoteker Bente Bjordal Tesaker.
– Pasienter med symptomer på svineinfluensa får medikamentet. Det gjør også personer i risikogruppen, som er friske, men som har kontakt med personer som kan være smittet av svineinfluensa, sier Bjordal Tesaker.
Det farmasøytiske personalet skal ikke foreta noen medisinsk vurdering av hvor alvorlig tilstanden til pasienten er.
På bakgrunn av opplysningene på skjemaet som vedkommende har fylt ut skal farmasøyten avgjøre om du skal få Tamiflu eller ikke. Det finnes også andre medikamenter mot svineinfluensa, men Tamiflu er det mest kjente og mest brukte.
Dersom pasienter ønsker en vurdering av hvor alvorlig tilstanden er, må vedkommende oppsøke fastlegen eller legevakten.
I skjemaet som pasientene finner på apoteket eller på internett beskrives symptomene man får om man har svineinfluensa, og man svarer ja eller nei på spørsmål om man mener at man har influensa.
Dersom man har hatt symptomene i mer enn 48 timer får man ikke Tamiflu.
– Da har medikamentet liten virkning, sier apoteker Bente Bjordal Tesaker.
Risikogruppen er den samme gruppen som står først i køen for å få vaksine mot influensaen. Det spiller ingen rolle om man har tatt vaksinen eller ikke. Er man i risikogruppen og har nær kontakt med personer som kan ha svineinfluensa vil man få Tamiflu om man ønsker det.
Når flasker med vaksine mot svineinfluensaen er åpnet, holder de bare 24 timer. Smittevernoverlege i Stavanger, Max Jens Holm, anbefaler derfor at legesentre som har slike åpnede flasker setter vaksinen på sine egne tilsatte, slik at ingen vaksiner må kastes fordi de er gått ut på dato.
Kommentarer