VIDEO: Webtv: Andreas Borge Håmsø, Toril Risholm
Tekst: Toril Risholm
Politiet har ingen mistenkte i babydød-saken, men har fått mange interessante tips å jobbe med. Noen nær løsning er likevel ikke ventet.
AV: ole sivertsen
Etter det Aftenbladet har grunn til å tro, var den døde babyen ikke mer enn én time gammel. Babyen var hvit i huden. Politiet ønsker foreløpig ikke å gå ut med barnets kjønn. Spedbarnet lå inntyllet i et teppe. Alt så langt tyder på at dette dreier seg om en personlig tragedie.
Tidligst lørdag vil en foreløpig obduksjonsrapport foreligge fra Stavanger Universitetssjukehus. Man vet ikke om barnet var dødfødt eller på en eller annen måte har dødd etter forløsningen. Dermed vet heller ikke politiet om de etterforsker et drap.
Politiet ønsker tips i saken på tips.rogaland@politiet.no eller tipstelefonen 51 89 93 00.
Gir moren en sjanse
Etter det Aftenbladet.no erfarer, vil politiet gi en fortvilet mor der ute et sted en sjanse til å melde seg før alt havner i mediene.
Erfaringene i slike saker er at moren selv eller andre som vet noe om saken, forholdsvis kort tid etter kommer med opplysninger.
VET DU NOE I DENNE SAKEN? SEND OSS EPOST PÅ NYHETER@AFTENBLADET.NO ELLER RING 05150
Viktige opplysninger
I underkant av ti vitner har kommet med opplysninger som politiet karakteriserer som viktige og interessante. Det er dette arbeidet de seks taktiske etterforskerne prioriterer nå. Fire av dem er fra personseksjonen i felles etterforskningsenhet i Rogaland polidistrikt, de to andre fra Kripos. Politioverbetjent Bjørn Torleif Vanvik leder etterforskningen.
Sjekket ut
- Flere av disse opplysningene er sjekket, uten at vi har kommet nærmere noen løsning, sier politiinspektør Ernst K. Rossebø til Aftenbladet.
Etter det Aftenbladet erfarer, trodde politiet tildigere fredag kveld at de satt på opplysninger som kunne løse saken.
Gjenopptas lørdag
Klokken 20 fredag kveld ble etterforskerne dimittert og dro hjem. Men etterforskningen vil pågå med full intensitet i helgen. Etterforskerne møter på jobb lørdag morgen.
Da alarmen gikk på Politihuset fredag formiddag, var så mange som 10-12 tjenestemenn involvert, flere av dem opptatt med rundspørringer i nabolaget på Våland.
Stor påkjenning
Den første patruljen som kom til stedet, fikk en grufull og hard opplevelse. De har imidlertid fått snakket med kolleger og andre fagfolk i en form for krisesamtale, får Aftenbladet opplyst.
FOTO: Anders Minge